Якубовський Іван

Пластун куреня ч. 15 ім. Пилипа Орлика в Золочеві, гурток «Пугачі»; гуртковий писар. Економіст-кооператор, ревізор. Політв'язень мордовських концтаборів.

Народився у с. Трудовач Золочівського повіту, у селянській родині. Навчався у сільській початковій школі. За наполяганням священика продовжив навчання у новоорганізованій українській гімназії товариства «Рідна Школа» у м. Золочів. Як здібний, але бідний учень, був звільнений від всіх оплат у гімназії. У 1922 — 1930 рр. займався активною пластовою діяльністю, видавав рукописні газети, редагував газету «Вдарять дзвони», був інструктором новацтва. У 1932 р. склав матуральні іспити.

Після закінчення гімназії — безробіття. Короткочасно влаштувався актором і реквізитором у мандрівний театр, підробляв репетиторством. Почав заочно навчатися в Українському Технічно-Господарському інституті у Подебрадах (Чехія). Пробував підняти збанкрутілі кооперативи у рідному селі та в Глинянах. Згодом перейшов працювати у «Центросоюз».

Від 1939 р. Іван Якубовський працював з рекомендації «Центросоюзу» у Центральній адміністрації Митрополичих маєтностей Андрея Шептицького, де налагодив зразковий облік. З приходом окупаційних радянських військ у 1939 р. йому загрожував арешт, тож переховувався у митрополичих палатах. Під час Другої світової війни працював на Золочівщині, у «Народній торгівлі». У 1944 р. закінчив Курс абітурієнтів в Українській торговельній школі товариства «Просвіта». Відступав з німцями, був у Відні, де працював в Українському Центральному Комітеті. До Львова повернувся влітку 1945 р., працював головним бухгалтером. Арештований у 1948 р. і засланий на 10 років у мордовські табори. У 1955 р. звільнений за амністією, згодом реабілітований. До пенсії працював фінансистом.

У 1990 р. відновив членство у Пласті як сеньйор, псевдо — «дід Яків». Був членом Крайової булави УПС. Допомогу, яку отримував від родичів з-за кордону, збирав і заповів для розвитку Пласту. Із зібраних таким чином коштів Осередок праці УПС у Львові заснував пластовий благодійний фонд імені І. Якубовського.

Посмертно відзначений за заслуги у Пласті орденом св. Юрія у сріблі.

Джерело: Вічна ватра на Личакові (могили пластунів у Львівському історико-культурному музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар»). – Львів: ЗУКЦ, 2007. – 76 с.