Степанів-Дашкевич Олена

Член таємного пластового гуртка Івана Чмоли, засновниця куреня ч. 2 ім. Марти Борецької при гімназії сс. Василіянок у Львові. Хорунжа УСС, чотар УГА. Доктор філософії, географ, педагог. Політв'язень.

Народилася у селі Вишнівчику Перемишлянського району на Львівщині, у священичій родині о. Івана Степаніва та Марії з Кунцевичів. У 1912 році вступила до Львівського університету на філософський факультет, але навчання перервала війна. У 1911 р. належала до таємного пластового гуртка Івана Чмоли. У серпні 1914 р. вступила до Леґіону Українських Січових Стрільців; як хорунжа УСС брала участь у боях на горі Маківці — героїчні подвиги відважних дівчат (Олени Степанів, Софії Галечко, Ганни Дмитерко) оспівані у багатьох стрілецьких піснях.

У 1915 — 1917 рр. Олена перебувала у російському полоні. Повернувшись до Львова, стала одним з організаторів Листопадового зриву. Пройшла бойовий шлях четаря УГА від Львова до Старокостянтинова. Через Румунію потрапила до Відня. Там закінчила університетські студії із ступенем доктора філософії.

У 1912 — 1939 рр. (з перервами) працювала у Львові викладачем гімназії сс. Василіянок та організаційним референтом Ревізійного союзу українських кооператив, вела велику громадську та наукову діяльність. З 1944 р. завідувала відділом економічної географії Львівського відділення Інституту економіки АН УРСР, читала лекції в університеті та Торговому інституті. Олена Степа-
нів — авторка понад 75 праць (з яких надруковано лише 50), серед них спогади «Напередодні великих подій», довідник «Кооперативи здоров'я», монографії «Сучасний Львів» та «Трудові резерви Львівщини».

З приходом большевиків почалося переслідування Олени Степанів; її звільнено з роботи, а у 1949 р. заарештовано. Довгих сім років пробула у мордовських таборах і повернулася до Львова у 1956 році, але вже не мала здоров'я і можливості займатися науковою роботою.

Джерело: Вічна ватра на Личакові (могили пластунів у Львівському історико-культурному музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар»). – Львів: ЗУКЦ, 2007. – 76 с.

Короткий фільм можна подивитися тут: http://infostore.org/info/5611362