Саляк Марія

Марія Саляк, з дому Ракоча, нар. 7.8.1936 р. у селі Настасові, Тернопільської обл.

Перед наступаючим фронтом в березні 1944 родина втікає на Захід. Їхали возом через Словаччину до Австрії, попали до табору Страсгофу, звідкіля забирали людей на примусову роботу, а молодих до німецького війська. Вдалося втекти з табору і переїхати на захід Австрії до Тиролю. Там пережили кінець війни і прихід американського війська. Після війни творилися табори біженців і родина переїхала до табору в місті Ляндек, де вже були тисячі українців. В таборі дуже скоро розвинулося церковне, громадське і культурне життя. Була народна школа і гімназія. А також дуже скоро почав працювати Пласт. 1945 р. - Марія Салякстає новачкою.

Від 1945 до 1951 року пройшла п’ять таборів біженців. Відвідувала частинно українські школи а також німецькі. Осягнула середню освіту. А відтак закінчила комерційне училище (торговельну школу). Опісля працювала в бюрах.

1958 р. переїхала М. Саляк до Мюнхена і тут включилася знову у активну пластову працю. Як підросли діти почала їздити на новацькі табори як сестричка, а з часом і як комендантка табору. Впроваджує вимогу, щоб учасники табору спілкуватися виключно українською мовою.

1980 р. до 1986 р. є головою КПСтаршини Німеччини, а також була 6 років заступницею голови КПС. Підчас своєї каденції видає разом із пл.сен. Іваном Волянським інформаційний “Обіжник” про працю Пласту в Німеччині.

1983 р. КПС Німеччини перебpав організацію ЮМПЗ з нагоди 70-ліття Пласту. З цілого світу з’їхалося прибл. 300 пластунів, для КПС Німеччини це було велике завдання. З нагоди Зустрічі виходить книжка “ЮМПЗ 1983 Німеччина - наша зустріч”.

М.Саляк організує також традиційні забави як “Андріївський Вечір”, “Івана Купала” та інші, щоб передати молоді наші традиції, а також заробити гроші на пластову працю.

1980 р. починається еміграція українців із Польщі. М.Саляк опікується два роки з раменa Пласту групою біженців (85 осіб), що залишилися у Австрії. Разом з о.Дашковським допомагає їм мaтеріяльно і морально (організує св. Миколая, свят вечір, Великдень). З допомогою КПС Канади шукають спонсорів для еміграції в Канадy.

Окрім пластової праці М.Саляк є від молодих літ активним членом Об’єднання Українських Жінок (ОУЖ). Була довгі роки в управі міста Мюнхена, а також у головній управі. ОУЖ відігравало велику ролю у церковній, громадській і культурній праці. У 1946 р. ОУЖ заснувало українську суботню школу (яка існує до сьогодні), опікувалася нею. Довгі роки ОУЖ організoвувала традиційні імпрези.

Окрім того М.Саляк займається гуманітарною допомогою. У 80-их. роках, коли в Польщі була велика криза, організувала допомогу для шкіл, церков, а також для поодиночних родин.

Після катастрофи на Чорнобильській АЕС у Німеччині cтворюється організації для допомоги Україні. У 1994 р. заснувалася німецька організація “Активна Допомога Україні”, до роботи якої також підключилася М.Саляк: є заступником голови, перекладачем на українську і німецьку мови, організовує транспорти і супроводжує їх в Україну. Організація допомагає обладнанням для лікарень, психіатрій, сиротинців, шкіл та потрібні речі для малозабезпеченого населення. Щороку відправляються 4 - 6 транспортів в Україну. Окрім того вже 9 років організація фінансує відпочинок у Карпатах для 30 дітей, які перейшли онкологічне захворювання.

Подала ст.пл.вірл. Марина Крицкалюк