Падох Ярослав

(Босняк)

Народився 14 грудня 1908 р. в Бучачі, Галичина. Адвокат, науковець, громадський діяч, від 1949 р. дійсний член НТШ та УВАН. Закінчив Краківський університет (1931), працював як адвокат від 1937 р. Отримавши докторат на Українському Вільному Університеті в Празі (1940), викладав там право до 1948 р., коли виїхав до Америки. Закінчив адвокатські студії в St. JohnUniversity (LLB, 1956) і відкрив власну практику.

Крім того був провідним членом багатьох українських громадських організацій, як Пласт, УНС, УКК та Асоціяція Українських Адвокатів. Належав до комітету побудови пам’ятника Т. Шевченкові у Вашінґтоні. У Пласті в різний час займав відповідальні пости, як голова Крайової Старшини, комендант пластового табору. Очолював комітет для придбання пластового дому в Нью-Йорку. Як отаман пластового Загону Червона Калина, в перші повоєнні роки в Европі і перші роки в ЗСА, Я. Падох (Босняк) був центральною особою у відновленні, утвердженні та унапрямленні Загону. Від 1977 очолював НТШ в Америці, а від 1983 був обраний головою НТШ в діаспорі. З його важніших наукових праць треба згадати „Міські суди в Україні після 1648 р.”, „Ідеї гуманности й демократизму в карнім праві України”, „Нарис історії українського права” і „Суди і судовий процес старої України”. Написав декілька книжок на різні теми в ділянці права, а також численні статті. Особливе місце має Я. Падох в історії розбудови НТШ під час. Успішно налагодив співпрацю з іншими українськими науковими інституціями, став членом головної американської організації славістів (AAASS), що уможливило включити в річні конвенції цієї організації сесії з українською тематикою.

(Джерела: “Енциклопедія України”, UniversityofTorontoPress, Том ІІІ, ст. 748, Дружнє Послання, Книга Друга, ч. 16, ст. 8. є ЗНІМКА).

Подав: пл.сн. Богдан Кузишин.