Колесса Микола

Пластун полку ім. П. Сагайдачного при Академічній гімназії. Композитор, патріарх західноукраїнської диригентської школи, видатний український митець, педагог. Лауреат Державної премії України
ім. Т. Шевченка.

Народився в Самборі, в родині видатного вченого, фольклориста і композитора Філарета Колесси.

У 1917 році учнем філії Академічної гімназії стає пластуном полку ім. П. Сагайдачного. Юнаки брали участь у Листопадовому Чині 1918 року як розвідники, що добре знали місто. Невдовзі, вже по закінченні українсько-польської війни, пластуни разом з українською громадою вшановували та впорядковували могили героїв. Зокрема, декілька разів здійснювали походи на Маківку.

У 1928 році закінчив університет і консерваторію у Празі; у 1931 р. – Празьку школу вищої майстерності в класі відомого чеського композитора та педагога Вітезслава Новака. У 1931 — 1939 рр. був викладачем Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові. У 1953 — 1965 рр. ректор, від 1957 р. — професор Львівської консерваторії (тепер — Вищий державний музичний інститут ім. М. Лисенка). Паралельно активно виступав як блискучий диригент з симфонічними оркестрами Львівської філармонії, Театру опери та балету (1944 — 1947). Водночас був художнім керівником і головним диригентом хорової капели «Трембіта» (1946 — 1948).

Виховав цілу плеяду диригентів, знаних далеко за межами України. Серед них: Степан Турчак, Іван Гамкало, Юрій Луців, Євген Вахняк, Тарас Микитка, Богдан Антків, Роман Филипчук і багато інших, а підручник «Основи техніки диригування» й донині залишається основною навчальною книгою.

Основні музичні твори: 1-а і 2-а симфонії (1950, 1960), «Українська сюїта» (1928), «Симфонічні варіації» (1931), сюїта
«В горах», фортепіанні твори: «Картинки Гуцульщини», «Три коломийки», «Гуцульський прелюд», «Про Довбуша».

Доля, яка обдарувала його непересічним талантом, дала і радість визнання його заслуг — це той щасливий і доволі рідкісний випадок, коли нагороди не запізнилися. Микола Колесса — почесний член Наукового товариства ім. Т. Шевченка, академік Академії мистецтв України, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка, кавалер ордену «За заслуги», нагороджений відзнакою Президента «Герой України».

Спогади про події 1918 року у Львові