Чмола Іван (Чмоль)

Проф. Іван Чмола народився 6 березня 1892 року в Солотвині, повіт Богородчани. Його батько Симеон був суддею, мати Каролина походила з сім'ї львівських німецьких купців Бунцлів. Був у родині дванадцятою дитиною.

Народну школу закінчив у Бережанах, гімназію в Перемишлі. Гімназійним учнем І. Чмола включився в активне громадське життя. Видавав підпільний учнівський журнал (українською мовою), в якому переконував учнів перемиської гімназії, що вони як українці повинні прагнути щось зробити для своєї батьківщини. Закінчивши гімназію, поступив на філософський факультет Львівського університету. В часі вакацій пройшов з товаришами всі Карпати і Велику Україну.

Студент І. Чмола пропаґував ідею створення українських збройних сил і був одним із засновників Українського Пласту. Навесні 1911 року таємно організував перший український студентський пластовий гурток у Львові, з яким проводив військові вправи. 1913 року провів перший мандрівний табір пластової молоді.

Із спалахом Першої світової війни І. Чмола вступив до Леґіону Українських Січових Стрільців і отримав військовий ступінь четаря. В 1915 році попав у російський полон і до кінця війни пробув у таборі австрійських військовополонених в околиці Саратова. В 1917 році повернувся в Україну, до Києва, і став найближчим співробітником полковника Євгена Коновальця у справі створення формувань київських Січових Стрільців. Спершу був командиром куреня, а потім полку у Корпусі Січових Стрільців (1918). Війну закінчив у ступені Полковника УНР.

Після багатьох скитань країнами Європи у 1921 році знову повернувся до Галичини, одружився з Парасковією Мокроус і працював вчителем історії, географії та тіловиховання у гімназії «Рідної Школи» у Яворові. Одночасно закінчив студії у Варшавському університеті. Захистив дипломну працю з геології Карпат, отримав звання маґістра природничих наук.

Крім праці в Яворівській гімназії І. Чмола активно включився в загальнопластову діяльність (1922-1930 рр.). І. Чмола засновник і зв'язковий 17 куреня УУПЮ ім. Драгоманова у Яворові. Будівничий пластової оселі «Сокіл» у Ґорґанах, постійний комендант табору на оселі. Курінний 1 куреня УПС ім. Степана Тисовського і комендант першого табору пластунів УПС у Підлютому 1930 р. Найвизначніший пластовий діяч у ділянці виховання, а зокрема табірництва, вишколів і мандрівництва. Можна сміливо твердити, що Іван Чмола створив систему пластового таборування, яка існує й донині.

Пласт нагородив І. Чмолу медаллю «За значне діло» і відзнакою «Свастика заслуги». Один із перших отримав ступінь скавтмайстра.

Польська влада, як могла, намагалась перешкодити розвитку Пласту, а згодом цілком заборонила діяльність організації (1930 р.). І. Чмолу було заарештовано. Він відсидів у тюрмі 20 місяців (1930-1932).

Від 1932 до 1939 року Чмола вчителював в гімназії «Рідної Школи» у Дрогобичі. На початку німецько-польської війни був заарештований поляками, звільнився з приходом Червоної армії. Від 1939 до 1941 року виконував обов'язки завідуючого педагогічним домом десятирічки.

В червні 1940 року вирішив втікати на Захід, але ця спроба не вдалася.

22 червня 1941 року Іван Чмола був заарештований. За однією з версій, страчений в Дрогобицькій тюрмі 27 червня 1941 року.