Пласт в Україні

Пласт – Національна скаутська організація України

Пласт, як український аналог скаутського руху, з'явився в Україні у 1911 році. 12 квітня 1912 року у Львові вихованці одного з засновників Пласту, Олександра Тисовського, вперше склали Пластову Присягу. Цю дату традиційно вважають Днем народженням українського Пласту. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

Пласт – Національна скаутська організація України є неполітичною і позаконфесійною молодіжною організацією. Метою Пласту є виховання української молоді на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот, провідників суспільства на ідейних засадах Пласту та на засадах християнської моралі.

Для досягнення виховних цілей Пласту діє пластова метода виховання, основні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчання через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді.

За оцінкою Інституту проблем виховання Академії Педагогічних Наук України Пласт є єдиною організацією в Україні, яка має чітку та ефективну виховну систему. Програма занять включає щотижневі гурткові сходини, прогулянки, екскурсії, мандрівки, табори, мистецькі, спортивні, інтелектуальні та інші змагання. Протягом року Пласт організовує та успішно проводить більше 130 виховних таборів, у яких пластуни на свіжому повітрі практично закріплюють здобуті впродовж року на щотижневих заняттях знання і уміння.

Щороку відбуваються акції різного спрямування — спортивні змагання «Спартакіада», змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд», фестиваль пластової творчості «День пластуна», мистецький фестиваль «Орликіада» та інші. 

Щорічна міжнародна скаутська акція «Вифлеємський Вогонь Миру» завдяки пластунам відбулася в Україні вже 13-й рік поспіль, охопивши десятки тисяч українців ідеєю миру і допомоги іншим.

Пласт є найбільшою скаутською організацією України: 122 осередки Пласту діють у 24 областях України, Автономній Республіці Крим, у містах Києві і Севастополі. 

Пласт об’єднує пластунів різного віку – від наймолодших 6-річних пластунів до найстарших пластунів-сеньйорів, які допомагають у виховній праці.

Пласт активно співпрацює з органами державної влади та громадськими організаціями, зокрема з Міністерством освіти і науки України, Міністерством молоді та спорту України, Міністерством оборони України, Федерацією спортивного туризму України.  Ведеться активна співпраця з церквами різних конфесій (Українська Греко-Католицька Церква, Українська Православна Церква, Українська Автокефальна Православна Церква, Українська Римо-Католицька Церква). 

Головним партнером Пласту протягом останніх років є Благодійний Фонд Богдана Гаврилишина.

28 березня 2008 року вийшов Указ Президента України № 279/2008 «Про заходи щодо сприяння розвитку пластового (скаутського) руху в Україні».

14 липня 2008 року під час 38-ї Світової скаутської конференції у Кореї офіційно було прийнято Україну до Світової організації cкаутського руху, яка об’єднує понад 32 мільйона молоді на всіх континентах.

У 2011 році дослідження експертів Європейського союзу визнало Пласт найбільшою молодіжною та дитячою організацією в Україні.

01 листопада 2011 року Верховна Рада України прийняла Постанову №  9121 «Про відзначення 100-річчя українського скаутського руху». 

Найбільшим  в Україні заходом, присвяченим 100-літтю, стала Ювілейна Міжкрайова Пластова Зустріч, яка з 10 до 25 серпня 2012 року зібрала понад 2 тисячі пластунів і скаутів з України та 14 країн світу.

Центральний офіс Пласту працює у Києві. Головою Пласту з березня 2013 року є Ярослав Юрчишин, виконавчим директором - Дмитро Колесник.