Українська English Deutsch Polska Русский

День Пластуна

Фестиваль пластової творчості «День пластуна» — мистецька акція, яку традиційно проводить Національна скаутська організація України Пласт у Львові з 1992 року. Заснували її члени пластового куреня «Лісові Чорти» Славко Козак, Нестор Дацишин та В'ячеслав Олійник.

У свої перші роки Фестиваль був радше пародією на популярну у ті часи в Україні моду присвячувати ледь не кожен день якійсь професії. У той час Фестиваль мав вигляд великого «парку атракціонів» чи то «скаутського ярмарку» і кожен пластовий курінь готував власну атракцію. Тут були власні гроші, діяли свої закони та правила. Тоді акція була суто локального, міського значення.

На початку нового тисячоліття Фестиваль перебуває у занепаді, позаяк відійшли від організації його перші ідейні натхненники. Проте, у 2002 році з'являються люди, які прагнуть його відродити, очолює цю ініціативну групу Олександр Поляков. З цього моменту варто говорити про початок розквіту Дня пластуна. Акція росла із року в рік як якісно, так і чисельно. Вона змінила своє обличчя і особлива увага стала приділятись театральному мистецтву.

Окрім того акція, хоча й надалі формально є міського значення, фактично є найбільшим заходом в Україні, що проводить Пласт.

Починаючи з 2006 року організатори фестивалю щороку змінюють тематику проведення «Дня Пластуна». Ця тематика була започаткована для того, щоб надати усьому дійству певної атмосфери і спрямування, щоб усе разом це створювало цілісну картину. Окрім того цей антураж створюється організаторами за допомогою урочистого відкриття фестивалю (це завжди справжнє шоу, із танцями, відео та залученням великої кількості різноманітної техніки), особливого оформлення залів, та іншими деталями. Тематика є досить широкою, щоб команди не були надто обмежені у їхньому творчому процесі. Тому й не дивно, що жанри вистав, здавалось би, одного спрямування є досить різноманітними, від комедії до трагедії, при чому іноді — це все поєднується у одній театральній постановці.

Кожного року з'являються нові та зникають старі конкурсні категорії. Сьогодні від Фестивалю до Фестивалю залишаються наступні конкурси, що вже, фактично, стали традиційними:

  • театральний — пластові курені ставлять власні короткі театральні постановки;
  • фотоконкурс — виставка-конкурс фоторобіт, зроблених пластунами про своє життя;
  • відеоконкурс — короткометражні роботи на вільну тему.

Разом з тим, у певні роки паралельно відбувалися такі конкурси як Конкурс віршів та поетичних етюдів, 1st Plast Cyber Tournament «Lviv Open 2007», Виставка футболок, «Чудо на патичку», Конкурс пластових аксесуарів, Конкурс капелюшків.

З початку існування Фестивалю переможці у Театральному фесті (конкурсі), котрий користується найбільшою популярністю та неформальним авторитетом, дістають Чугайстра — різьблене з мореного дуба обличчя героя карпатських легенд, котрий є перехідною нагородою. Таким чином, ця перемога свідчить про здобуття Гран-прі Фестивалю та високо котується у пластовій спільноті.

Автори: Ярема Дух та Михайло Дяків