Українська English Deutsch Polska Русский

Крайовий морський табір

Крайовий морський табір - стаціонарний морський табір, який проводиться з 1993 року. Постійного місця проведення немає. Табір проходить на річці, водосховищі, або ж морі.

Метою КМТ є популяризація морського пластування. Програма табору: теоретичні гутірки (навігація, лоція, сигналізація, піратство, мореплавство) та практичні заняття (дайвінг, серфінг, каяки, катамарани, яхти, байдарки). 

Умови участі: учасниками табору можуть бути пластуни/нки віком від 14 років з щонайменшим ступенем учасника/ці, а також старшопластуни.

Як і в кожного табору, в морського табору є свої відмінності. Перш за все біле взуття. Замість штуців - білі короткі шкарпетки (вдягаються на відкриття і закриття дня/табору). Відкриття табору завжди проходить о 16:00. Причиною цієї традиції є те, що 29 квітня 1918р. о 16:00 був вперше піднятий український прапор на українському флоті. Закриття завжди проходить о 12:00, коли сонце в зеніті. 

Щогла: завжди ставиться гюйсом на південь в напрямку на Чорне море. На щоглі висять два прапори - прапор Чорноморського Флоту і прапор "Чорноморців". Після закриття на щоглу причіплаяють лампадку, що світиться, щоб кораблі, які загубились у морі могли знайти шлях за допомогою цього світла.

Капітанський стіл: стіл, окриглої форми, щоб капітан міг усіх бачити. На стіл не можна ступати. Коли учасники табору їдять разом, вони мусять попросити в Капітана смачного словами: "Пане Капітане, просимо смачного" Капітан каже: "Смачного." і всі відповідають "Дай нам Боже смачного". І тільки після цього можна їсти. Якщо ж хтось починає їсти до "смачного", їжу ставлять на стіл і її потрібно дістати не торкаючись столу ногами.

Поміст і крісло для Капітана (коменданта): Капітан завжди мусить сидіти вище інших. Це вислів поваги до Капітана. Саме тому для нього робиться поміст, на який він стає підчас відкриття/закриття. Крісло робиться для того, щоб Капітан сидів за столом або ж на ватрі.

Ще однією значою відмінністю морського табору є мокання. За порушення морських традицій є наказ "до води".

Особливі назовництва на таборі:
Комендант - Пан Капітан
Скіпер - провідник водних занять на таборі
Бунчужний - 1 асистент (часто на таборах "асистент" скорочують до "ас")
Писар - 2 асистент
Інтендант - 3 асистент
Господарник - 4 асистент (асистентів може бути і більше, в залежності від табору)
Замкомпоморді - заступник капітана по морському ділі (відповідальний за спорядження)
Гурток - Залога
Черговий гурток - Вахта
Гуртковий в черговому гуртку - Вахтначальник
Кухня - Камбуз
Лятрина - Гальюн 

Інші особливі назви:
Русалка — Наречена Чорноморця
Фльондра — Жінка Чорноморця
Булька — Чоловік Чорноморської хвилі
Шпротка — Дитина Чорноморця або Чорноморської хвилі

Слово морського пластуна/пластунки. 

На морських таборах пластуни, які зацікавилися морським пластуванням, можуть скласти слово морського пластуна/пластунки. Це не забов'язує йти в морський курінь. 

Також існує третя морська проба на ступінь Скоба/Вірлиці-Гребця. Детальінше про морську пробу

підготувала пл. розв. Настя Гнатюк