Пластун Роман Шухевич

Роман Шухевич від дитячих років виявляв велике зацікавлення і захоплення водяною стихією. Веслування, плавання, ковзани на замерзлій річці ­­– це перші спорти, які Роман Шухевич залюбки вправляв і яким залишився вірний аж до років вищих студій. Молодим хлопцем проходить Шух свою першу пробу рятівництва, коли з-під криги на річці Буг врятовує з нараженням власного життя дитину і за це платить піврічною важкою недугою.

Середню школу відбуває Роман Шухевич у т. з. Філії Академічної Гімназії у Львові і там бере вже активну участь у праці Пласту та відбуває зі своїм юнацьким гуртком довгі мандрівки влітку та взимку в околицях Львова, щоб пізнати їх добре – уже тоді думаючи про майбутні можливості війни та здобуття Львова для України.

Гімназійні та перші роки вищих студій на львівському університеті посвячує Роман Шухевич поза наукою зокрема музиці та спортові. У 1922 році організовує пластовий спортивний гурток “Ясний Тризуб”, бере активну участь у праці гімназійного футбольного клюбу “Русалка”, а відтак засновує разом з іншими українськими спортсменами відомий Карпатський Лещатарський Клюб.

Грає не лише у футбол, але і кошиківку, і відбиванку, та в 1923 році в Запорозьких Іграх установлює український рекорд у бігу через перешкоди на 400 метрів, як також установляє рекорд у своєму улюбленому плаванні на віддалі 100 метрів.

В лещатарських змаганнях 1933 року здобуває перше місце в бігу сеньйорів. У цьому році він веде на відомих тоді у Галичині Запорозьких Іграх дефіляду всіх спортсменів на площі Сокола-Батька у Львові. Тодішні змагуни були свідомі того, що Роман Шухевич найкращий з-поміж них, зразок спортсмена-пластуна, що вмів з усміхом приймати програну та із завзяттям боротися за кращі осяги.

Але без уваги на це всебічне зацікавлення спортами Шух ніколи не забуває про свій улюблений водний спорт, і тому присвячує йому у своїй праці в Пласті найбільшу увагу. Це було і причиною, що Шух був одним із першої вісімки старших пластунів, які створили на початку 1927 року гурток УСП “Чорноморці”, який переорганізувався опісля в 10-й курінь УСП-ів “Чорноморців”. Саме даючи почин до спеціяльного зацікавлення водними спортами серед пластунів Шух організовує вишкільні водні табори, пропливає човнами всі важливі Західної України, і старається защепити своїм молодим пластовим друзям зацікавлення традиціями українського Чорного Моря та плекати їх серед пластової молоді. Ніякий задум, ніякий почин і ніяка діяльність у курені УСП-ів “Чорноморці” не відбувалась в тому часі без участи Романа Шухевича.

Життєрадісний, дружній, ініціятивний і повний молодечого пориву та сил Шух віддав себе цілком пластовій діяльності. Усюди, де діяльність вимагала найбільшого зусилля, він брав на себе завдання і в моментах зневіри підтримував інших на дусі та був завжди щирим другом у хвилинах радощів і смутків.

У Пласті навчився Шухевич того, чого воякові найбільше треба, а саме – слухати. Його курінні друзі згадують, що бувши рядовим членом “Чорноморців”, Шух виконував всі накази, ніколи не пропускав пластових занять чи обов’язків без виправдання, брав участь у всіх працях, маршах, змаганнях. Пізніша дія Романа Шухевича, як Головного Командира УПА, дала йому можливість наказувати зі зрозумінням, як треба виконати кожен наказ.

Ці довгі роки щирого і повного пластування дали майбутньому підпільному діячеві та Головному Командирові УПА ту підставу, на якій розвинувся характер цієї непересічної людини і з усіма її цінностями: сталевою волею, безмежною жертовністю, замилуванням до ладу, організаційним хистом і життєрадістю та вірою в остаточну перемогу добра над злом.

“Молоде Життя”. – 1953. – Ч.102-103.