Михайло Горбовий: причинки до життєпису

Підчас II світової війни пропав без вісті член нашого Куреня [І куреня УПС ім. С. Тисовського]Михайло Горбовий, основний і провідник пластового осередка в Косові.

В актах нашого Куреня є списана ним “Історія 25 пластового куреня ім.Михайла Павлика в Косові”, яка є свідоцтвом незвичайно поганого відношення польської адміністрації до Українського Пласту, а зокрема до особи Михайла Горбового.

Ще за життя нашого сл. п. курінного Сірого Лева, робилися старання довідатися про долю нашого члена, Михайла. На жаль всі старання були безуспішні.

Моя переписка з п. Петром Мартинюком, який кількаразово допомагав матеріяльно Михайлові у його праці в Косові і який зберіг у себе вищезгадану “Історію 25 Куреня” та переслав до наших рук – теж не дала ближчих інформація про долю нашого Михайла Горбового.

Аж дня 11 січня ц. р. я одержав листа від п. П. Мартинюка, який переслав мені листа від своєї сестри з Краю і там подані вірогідні дані про М. Горбового та його долю.

Подаю дослівний відпис листа з 26.грудня 1967 р.:

“Михайло Горбовий народився 9-вересня 1906 року.

Як мав 9 років померла його мати, залишаючи 5-ро дітей. Батько одружився вдруге. Мачуха знущалася над дітьми і Михайло опікувався ними. Незадовго померла мачуха, батько одружився втретє. Ця друга мачуха відігнала дітей від хати. Михайло почав вчитися килимарства і ходив 4 роки “до терміну”, крім того робив всю хатню роботу: носив воду, рубав дрова і бавив дітей.

Батько був ткачем, а друга мачуха пекла колачі і бублики та продавала їх на базарі.

Михайло закінчив 6 кляс народньої школи. На 14-тому році життя пішов на війну, як доброволець до У.С.С. і пробув там 4 роки.

По повороті домів записався на учительські курси і як мав 22 роки життя став учителем. Іспит здав в Коломиї, проф. Шипайло і другі його іспитували.

У 1920 році були заворушення на Гуцульщині і Михайло брав у них участь, – за це відсидів 18 місяців у в’язниці в Коломиї і у Львові. У в’язниці багато читав і постановив працювати з молоддю. В липні 1922 року заложив гурток Пласту в Косові.

За діяльність в Пласті все буч переслідуваний польською владою і так – один місяць сидів у в’язниці в 1924 році, два місяці в 1927 р., 6 місяців в 1930 р. Забрали були в нього домівку, різне натерпівся, але праці в Пласті не кидав. Щоби мати засоби до життя, заложив килимарню, кооперативу “Гуцульщина”, яка існує і досі, але перемінена на “Дерево-різьба”.

Михайло весь час опікувався пластовою молоддю, учив їх правди, справедливости і заохочував до науки.

Підчас другої світової війни загинув від польської кулі.

 Листки дружнього зв’язку. Бюлетень І-го куреня УПС ім. Степана Тисовського. – 1967. – Ч.  1-2 (63-64). – С. 9.