Українська English Deutsch Polska Русский

Засновники Пласту

На початку другого десятиліття ХХ ст. майже водночас незалежно один від одного у Львові було створено три осередки, які відповідали трьом основним напрямкам ідейного і організаційного розвитку довоєнного пластового руху. Їх засновниками були Олександр Тисовський, Іван Чмола і Петро Франко. Всі вони були високоосвіченими людьми, інтелектуалами. Це були справжні педагогічні таланти, палко віддані національній справі.

З погляду важливості, зважаючи на весь наступний розвиток Пласту, найбільше значення має діяльність осередку, організатором і керівником якого був Олександр Тисовський. Цей осередок виник в Українській академічній гімназії у Львові. Зміст діяльності цього осередку становило вдале поєднання скаутської методики і традицій українського козацтва. День складання присяги 40 активними членами цього осередку – 12 квітня 1912 року – вважається днем народження Українського Пласту.

Організатором ще одного пластового осередку був син славетного класика української літератури Івана Франка – Петро Франко. Вчителюючи, він у грудні 1911 року створив таємний пластовий гурток при філії Української Академічної гімназії у Львові, до якого увійшли учні старших класів. Згодом ще один такий гурток ним було створено при Жіночій семінарії Українського Педагогічного Товариства. Захоплений якоюсь справою, П.Франко готовий був віддати їй весь свій час, свої знання і вміння. Насамперед його цікавили ігри та тіловиховання як засоби для фізичного і інтелектуального розвитку молоді.

Восени 1911 року пластовий осередок започаткував Іван Чмола. За часом створення це був перший осередок в історії Пласту. Його членами стали учні Академічної гімназії у Львові, Головної державної семінарії, Торгівельної школи, жіночої семінарії Українського педагогічного товариства, семінарії Василіянок та студенти університету.

Отже ми бачимо, що Пласт було створено особистостями, кожен з яких вклав у нього важливу складову. Сильна ідея, вкладена ними в організацію, продовжує успішно розвиватися вже багато десятиліть на користь української молоді в Україні і у всьому світі.