Історія Пласту на Бучаччині Тернопільської області

У 1922-1924 роках засновуються перші пластові гуртки при Бучацькій гімназії, які пізніше стали куренем імені Маркіяна Шашкевича.

Заснували пластові гуртки студенти Білоскурський, Іван Боднарук, Роман Барановський. Офіційним опікуном Пласту перед гімназійною владою був священик Андріян Добрянський, катехит і учитель української мови та літератури. Пласт складався із трьох гуртків хлопців та двох гуртків дівчат. Очолювала дівочі гуртки Олена Рогозинська. Сходини пластових гуртків відбувалися регулярно кожного тижня не в гімназії, а в приміщенні Товариства Ощадностей і Позичок, за дозволом його директора Остапа Сіяка, приятеля молоді, який був активним громадським діячем, талановитим промовцем і брав активну участь у відзначеннях національних свят, брав участь в імпрезах.

У програму тодішних пластових сходин входило: вивчення пластового закону, пластові вмілості, гутірки. Кожний член Пласту передплачував журнал „Молоде життя”. У 1925-1930 роках курінь брав участь у пластових таборах на Соколі. Часто пластуни і пластунки робили виїзди в села з нагоди різних свят, проводили бесіди з сільською молоддю, це мало великий вплив на формування їх національної свідомості.

Пластуни Бучача і Жизномира упорядковували стрілецькі могили на цвинтарі Нагірянка біля Бучача.

Пластунами Бучацького куреня ім. Маркіяна Шашкевича при гімназії були і молоді хлопці із Жизномира, які навчалися в гімназії, а саме: Данкович Олексій, Кобзар Юліан, Кривенький Михайло, Лисий Михайло, Остафійчук Олександр, 1910 року народження, рідний брат дружини пл. Сен. Степана Павлишина, Юліан Павлишин, 1908 року народження, який в даний час проживає в США, він доктор медицини і є пластуном з 1922 року.

У 1924 році дирекція гімназії заборонила Пласт, згідно з вимогами польської поліцій. Але Пласт продовжував свою діяльність у підпіллі. Вів Пласт курінний Іван Білоскурський та Роман Барановський. Сходини відбувалися таємно в канцелярії отця-декана Д.Нестайка, діда Романа Барановського на проборстві. Літом Пласт проводив свою діяльність серед природи, таборував у лісі. Пласт працював і після виїзду Барановського на студії за кордон в 1932 році. Члени Пласту, які залишилися дальше, проводили свою роботу таємно в одній із кімнат Бучацького монастиря отців Василян. Останнім курінним таємного пластового куреня був ст. пл. Теодор Данилів, який мав тісні зв’язки із Головною Пластовою Командою у Львові, яка після 1930 року діяла під фірмою „Товариство охорони дітей та опіки над молоддю”. Зв’язковою Пласту була пластунка С.Янів, дружина професора В.Янева, ректора УВУ, яка у своїх листах підписувалася І.Мойсеєвич для конспірації. Пластову організацію в Бучачі відновила ст. пл. Ліля Шподарунок.

У 1993 році пластовий осередок організував пл. сен. Степан Павлишин в селі Жизномир Бучацького району, який офіційно був зареєстрований як мала Пластова група в 1994 році. Було створено гурток дівчат „Орхідея” в кількості 9 осіб та гурток хлопців „Беркут” в кількості 8 осіб. У 1994 році було створено мішаний рій „Калина”, який з часом розрісся на два рої: рій „Калина” – дівчат та рій „Зайчиків” – хлопчиків і утворилося гніздо „Лісові Друзі” ч.19. Виховниками були пл. прих. Оксана Кирик та Галина Литвиненко, а гніздовим – пл. сен.Степан Павлишин.

Пластуни Жизномира брали участь в районних, обласних та всеукраїнських пластових змаганнях, зокрема в Чернігові на Другій Всеукраїнській зустрічі пластунів. Пластуни Винник Тарас, Запоточний Іван, Височанська Наталка, Іванців Марія, пл. сен. Степан Павлишин брали участь у проведенні днів пам’яті Героїв Крут в Чернігові, побували під Крутами на могилі Героїв Крут.

Пластуни Кобзар Віктор, Пищатин Олег, Данкович Надя, Остап’як Богдана, Павлишин Степан брали участь у Всеукраїнському пластовому мистецькому фестивалі у Рівному.

Пластуни Жизномирської станиці брали активну участь в орликіадах, кожного літа таборували на Соколі, Скоморохах, Рогатині, Болехові та інших місцях. На своїх сходинах вивчають історію рідного краю, проводять тематичні дискусії, змаги, конкурси, теренові ігри.

У 2002 році пластуни Остап’як Богдана, Данкович Надя, Кобзар Віктор, Пищатин Олег, Осадців Андрій, Павлишин Степан були учасниками Ювілейної Міжкрайової Пластової зустрічі пластунів Канади, Франції, Німеччини, Польщі, Англії, Америки, Австралії, Аргентини та України.

У серпні 1994 року вперше рій „Калина” був в новацькому таборі „Предківська слава” в Струсові разом з новаками Тернополя. Комендантом табору був пл. сен. Богдан Олексій. Цього ж року рій „Калина” був учасником злету „Веселка”, присвяченого 70-річчю УПН у Львові. У 1995 році новаки були в таборі „Клич предків” в Скоморохах, де були також новаки з Києва разом із своїми виховником Костею Тесленком, Чернігова, Тернополя, Козови.

Літом 1996 року в таборі „Земля світлячків”. Літом 1997 року – табір „Непоборні характерники” на Соколі та були учасниками злету УПН „Шумить Шумляче” у Карпатах. Літом 1998 року – табір „Захисники рідного вогнища” на горі Сокіл.

У 1999 році були учасниками злету УПН у Львові з нагоди 2000-ліття від народження Христа та 10-ліття відродження Пласту.

Літом цього ж року були в таборі „Країна сонячних зайчиків” на Соколі в Карпатах. У червні 2000 року новацтво Жизномира брало участь в Окружній новацькій зустрічі в Козові, де були новаки Козова, Тернополя, Купчинець. А з 3 по 15 серпня 2000 року були в таборі „Живиця” в Карпатах, на Соколі, де брали участь у змагу із новаками Івано-Франківська, які були у своєму таборі „Земля світлячків”. Комендант Марічка Артиш.

Влітку 2001 року – табір Мандри понад Стрипою” з участю пластунів Бучача. Комендант пл.сен. С.Павлишин.

Літом 2002 року – участь у ЮМПЗ.

Життя новацьке насичене пригодами, мандрівками, змагами, вогниками.

У 2003 новаки гнізда „Лісові Друзі” запросили до себе своїх ровесників із міста Південноукраїнськ Миколаївської області і разом з ними провели Різдвяні свята, колядували. Провели змаг та ігри, а також організували екскурсію в Бучацький монастир отців Василіян та в Почаївську Лавру.

Новацтво гнізда „Лісові Друзі” разом святкують Новий рік, Різдво, Шевченківські дні, Великдень, свято Матері, Івана Купала. Покрови. Миколая, ювілейні пластові дати, а також беруть участь в районному святі Дитини.

Виховник пластового осередка Жизномира пластовий сеніор Степан Павлишин нагороджений Крайовою Пластовою Старшиною Орденом Святого Юрія в сріблі за його працю і керівну діяльність у Пласті та Почесною грамотою Міністерства України у справах сім’ї та молоді, Почесноюграмотою Бучацької районної державної адміністрації, грамотами відділів освіти та районного відділення у справах сім’ї та молоді.

Виховна та самовиховна робота в пластовому осередку Жизномира ведеться на засадах християнської моралі та на Пластовому Законі і Пластовій Присязі.