Повернутись
Домашня » Для пластунів » Гутірки » Наша сила у Чорному морі

Наша сила у Чорному морі

Ми є українцями. Нас об’єднує  спільна мова, спільні традиції, спільні манери поведінки, а також і  певні спільні цінності. Але чи колись хтось з нас ставив собі питання – чи об’єднує нас Чорне море? Що воно значить для нас українців? А чи взагалі, воно належить нам? 

Мало хто над цим задумується, тому в цій статті, спробуємо окреслити, якщо не відповіді, то окреслити питання які потребують відповідей. Сподіваюсь, що це має нам вдатися. 

Якщо звернутись до історії, то побачимо, що дві держави, які дали вагомий поштовх до розвитку сучасної цивілізації, і ще до нашої ери були лідерами, чи за економічним становищем, чи культурним розвитком, чи політичним впливом - Стародавній Рим та Греція, мали вихід до моря, що і допомагало їм швидко набувати обертів у розвитку, легко мігрувати та торгувати з різними країнами, отримувати нові знання і пропонувати власний досвід. Вже з першого такого навіть поверхового  заглиблення в історію, можна собі уявити, на скільки важливим для нас є Чорне море, яке ми практично не цінуємо і не бережемо. 

Та у ХХ столітті, у період міжвоєнного двадцятиліття в українському суспільстві почалися з’являтися думки про роль України в чорноморському геополітичному просторі. З приводу цього було написано немало праць, які засвідчили про формування майбутньої концепції чорноморської політики  та місця України в ній.

І це дало поштовх до створення в наукових колах української еміграції науково-дослідної установи, яка займалася вивченням чорноморської проблематики і розробляла стратегію вирішення цих проблем на десятки років в перед. Серед українських науковців не бракувало зацікавлених людей в цій справі, а також кваліфікованих в цьому питанні, тому працювати над створенням Українського Чорноморського Інституту було кому. Інститут виник 1939 року в результаті співпраці відомого письменника і політолога Юрія Липи та вченого-біолога Лева Биковського. 

На перший погляд, може нас здивувати, чому письменник переймався морською тематикою. В першу чергу для нього важливим було суспільство, яке за допомогою моря могло отримати значний розвиток. Ю.Липа з самого початку заявив, що Інститут має зайнятися не тільки теоретично-дослідницькою діяльністю, але й політично-організаційною в напрямку об’єднання причорноморських народів. На початку 1940 року Ю.Липа опублікував глибоке наукове дослідження "Чорноморська доктрина", в якому проаналізував політичні й економічні процеси в чорноморському просторі і визначив перспективи постання України як лідера серед країн басейну Чорного моря. 

У передмові він писав : "Чорне море мусить належати чорноморським народам. Для них воно є центром об’єднання, осередком їх розселення і суспільно-державних стремлінь. Чорне море - це економічне і духовне опертя для чорноморських країн. Вони творять разом з ним економічну і духовну цілісність. Чорноморський простір – це життєдайний простір України. Україні належить перше місце серед чорноморських країн з огляду на її простір, багатства й енергію людності В цих словах є зміст чорноморської доктрини,призначеної для послуг українській закордонній політиці…" 

Завдання інституту полягало у розгляді Чорного моря яке осередку чорноморського простору, як центрального водного басейну для цілого ряду країн та народів, як серця одного могутнього організму.

Ми не дбаємо про утвердження свого впливу над Чорним морем, і ніхто нам в цьому не допоможе, бо усвідомлює спроможність України стати регіональним лідером. Нам самим треба взятися до праці і зробити висновки з діяльності Чорноморського Інституту, бо люди які в ньому працювали, незважаючи на те що вели свої діяльність підпільно в часи бездержавності, але вони мислили стратегічно і державницьки, виконували  свою працю ідеалістично,  гідно і на високому рівні. 

Що ж тоді нас зупиняє сьогодні? Ми маємо для цього більш сприятливі умови. Та чи маємо завзяття?   

Коротенький опитник ваших знань (тема – Чорне море):
  1. Яка довжина берегової лінії Чорного моря?
  2. Яка найбільша глибина моря? 
  3. Який найбільший порт в Україні?
  4. Хто в мистецтві найчастіше провадив культ Чорного моря?
  5. Які городища були збудуванні для закріплення доступу до моря у Київській Русі?  
Відповіді спеціально не подаю, бо якщо ви обізнані в питанні Чорного моря, то будете знати, а якщо ви допитливі і хочете поглибити свої знання, то пошукаєте відповіді у книжках, інтернеті або ж запитаєте у своїх друзів! 

Не будьте байдужими. Море є нашим багатством, але наше завдання цим багатством мудро розпорядитися!

Автор: Уляна Вдовичин
http://old.plast.org.ua/formembers/instructions/blacksea/?dest=printer
© Пласт - НСОУ, Станиця Львів, 2001-2020