Кінне пластування

У Пласті, з часу його зародження, відбувалися як кінні мандрівки, так і використання коней на таборах. Але це було само собою зрозумілим. Так, як в той час коні використовувалися повсякчас. Зокрема є точні відомості, що на таборі Сокіл був задіяний кінь як транспортний засіб і керування ним було досить почесною місією. До заборони Пасту в Україні кінної спеціалізації не було розроблено переважно тому, що спеціалізації тоді тільки ще зароджувалися.

Пласт в еміграці почав вже культивувати кінну спеціалізацію, як таку: з'явилася вмілість, заняття верховою їздою. Але витіснення коней механічними машинами в середині ХХ ст. не дало повноцінно розвинутися та оформитися спеціалізації. Хоча частішали випадки залучення коней до пластових програм на джемборі, таборах.

Після відновлення Пласту в Україні почала відновлюватися і наново розвиватися кінна спеціалізація. На таборах різних рівнів вводилися у програму елементи верхової їзди, ознайомлення із кінною справою. Але це були лише елементи, які потрібно було розвинути і об’єднати у систему та оформити спеціалізацію.

У 2001 або 2002 році у Черкасах зародилася ідея провести кінний табір. У 2002 році у черкаський Пласт прийшла дівчина із Союзу Українок Ірина Ракітченкова. Вона тоді доглядала у бізнесмена, директора невеличкого заводу, двох коней у с. Геронимівці, яке розташоване одразу за Черкасами. Оскільки коней було двоє, а виїжджати по черзі незручно і довго, вона запрошувала пластунів їй допомагати, а разом і вчитися верхової їзди. Саме тоді пластуни, відбувши перші заняття з конем, проїхавшись на корді, доторкнувшись до справжнього коня, зрозуміли: зробити кінний табір можна. В тому ж селі розташовувалася стайня з невеликим іподромом. Саме після весни і літа виїздок було вирішено провести на наступний рік невеличкий табір-вишкіл з верхової їзди для старших пластунів і старшого юнацтва.

Протягом зими та весни 2004 року проводилася підготовка, а вже на початку липня відбувся кінний табір-вишкіл. Він тривав всього тиждень. Все проходило в легкій, довільній формі: заняття верхи, ігри, гутірки. Намети стояли одразу біля стайні і іподрому. Того ж літа організатори замахнулися на проведення спеціалізованого табору наступного року.

Перший кінний табір відбувся у 2004 році Божому поблизу с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області. Табір пройшов добре. Система табору передбачає, що учасники здобуватимуть ІІ-ІІІ пробу і мають можливість здобути відповідні точки пластової програми і вмілості кінної спеціалізації відповідного рівня.

Після 2004 року табір Герць проводився у 2005, 2006, 2008 і 2009 році. Наразі є вже підготовлені інструктори, команда, яка може проводити не тільки табір, а й взагалі розвивати "кінну спеціалізацію".

Було звернення до КПР, КБ УПЮ із проханням дозволити розробляти поряд із морською і летунською кінну спеціалізацію. Створена референтура кінного табору. Розроблено і запущено в дію пластовий сайт кінного пластування - kavaleria.org.ua. Проводяться кінні вишколи для УСП, УПЮ, готуються кінні мандрівки. 

Розроблено ряд пластових вмілостей кінного напрямку, як то "їзда верхи" (впорядковано на три ступені), "їзда підводою". Зараз розробляються "їзда санями", "кавалерія" і "кінне мандрівництво". Зараз іде робота над розробкою третьої проби для здобуття ступеня пластуна-вершника та пластунки-вершниці, які зможуть із гордістю носить шеврон здобуття третьої проби за спеціалізацією. Думається, у найближчому майбутньому вдасться розробити немало напрямків із кінної справи у Пласті і повністю оформити і впровадити спеціалізацію "кінне пластування".

Детальніше про табір кінної спеціалізації "Герць" читайте тут

підготував Роман Орищенко