Символіка Скаутського руху

Кожна держава, кожна організація і кожен молодіжний рух має свою символіку, в якій як правило відображено їх основні ідеї і цінності. Символіка Скаутського Руху виникла на зорі скаутингу і визнається скаутами усіх країн. Звичайно, кожна національна скаутська організація має свою символіку, в якій враховано її історичні і культурні особливості. Але вона завжди має спільні елементи, які закладені Засновником скаутінгу при його виникненні. Головними скаутськими символами прийнято вважати скаутську відзнаку, гасло і привітання скаутів, а також потиск лівої руки. Ідейними символами скаутського руху є Обов’язки скаутів і скаутський Закон, Патрон скаутського руху Св. Юрій Переможець.

Лілея - відзнака скаутів усього світу.
За час існування скаутського руху цю відзнаку носили біля серця понад 250 млн. скаутів у всьому світі. Вона відома всюди як головний скаутський символ. Бі-Пі пояснював,що лілейку скаути взяли від Полярної зірки.
У давні часи лілейка означала стрілку компасу, яка вказувала на Полярну зірку. У скаутському русі лілейка символізує шлях до дружби і братерства, ніби компас вказує на правильний шлях у житті. Три пелюстки лілеї представляють три частини скаутської Обіцянки. Дві зірки на пелюстках лілеї символізують Правду і Життя в природі, а десять кінців зірочок – десять заповідей скаутського Закону. Елементом емблеми світового скаутінгу є також шнур. Розташований навколо лілеї, він зав’язаний пластовим вузлом, який символізує братерство і єдність Світового скаутського руху. Кольорами світового скаутського руху є білий і пурпурово-смарагдовий. У геральдиці білий колір означає чистоту, а пурпурово-смарагдовий – лідерство і безкорисну допомогу іншим. Тому ці кольори в скаутській емблемі є глибоко символічними. Про Герб Пласту можете прочитати тут.

Скаутське гасло “Будь готовий!” (“Be prepared”).
"Скаутське гасло говорить, що ти завжди маєш бути готовий розумом і тілом виконати свій обов’язок перед будь-якими труднощами і, якщо це буде необхідним, допомогти іншим" - саме так пояснював його Роберт Бейден-Пауел. Ідея Засновника скаутингу полягала в тому, що кожен скаут має підготувати себе до служіння своїй Батьківщині і брати активну участь у створенні щасливого життя для себе та інших. Він прагнув, щоб кожен скаут мав усі необхідні знання і вміння для того, щоб реалізувати своє призначення, бути готовим зустріти будь-які труднощі на своєму шляху.

По всьому світові скаути використовують особливе скаутське привітання. Праву руку слід підняти вверх. Вона відкрита долонею вперед. При цьому підняті вверх разом вказівний, середній і безіменний пальці символізують три частини скаутської Обіцянки. Великий палець, який закриває мізинець, символізує опіку старшого над молодшим. Мовою жестів цей знак означає життєву мудрість. Вперше в житті кожен скаут використовує скаутське привітання коли складає Обіцянку скаута. Також скаути використовують його на офіційних церемоніях до державного прапору, до прапорів своїх скаутських частин, а також для привітання інших скаутів при зустрічі з ними.

З самого початку зародження скаутського руху виникла традиція привітання між скаутами потиском лівої руки. Розповідають, що Бі-Пі запозичив цю традицію у одного африканського племені, в якому це вважалося ознакою особливої довіри і дружнього ставлення до того, з ким вітаються. Справа в тому, що воїн цього племені, який подавав при зустрічі ліву руку, змушений був перед цим зняти з неї щит і взяти його в праву руку разом із зброєю, залишаючи таким чином себе без жодного захисту. Також вважається, що потиск лівою рукою символізує особливої щирості привітання, ознакою відданості і дружби, бо ліва рука знаходиться ближче до серця.
Про Пластове Гасло і вітання читайте тут.

Скаутська Присяга
Присягаюся своєю честю, що я сумлінно виконуватиму свій обов’язок
перед Богом і монархом (перед Богом і моєю країною);
допомагатиму іншим скрізь і завжди,
дотримуватимуся Скаутського закону.

Скаутський Закон
Честі скаута слід довіряти.
Скаут вірний.
Скаут корисний і допомагає іншим.
Скаут – друг усім і брат кожному іншому скаутові.
Скаут чемний.
Скаут – друг тварин.
Скаут виконує накази батьків, керівника патруля та скаутського керівника без запитань.
Скаут усміхається і посвистує, як би не було важко.
Скаут ощадливий.
Скаут чистий думкою, словом і вчинком.

Присяга і Закон є обов’язковими для усіх членів Скаутського Братерства. Тексти їх трохи відмінні у скаутських організацій різних країн. Це пов’язано з різницею в культурних і цивілізаційних особливостях кожної країни. Сам факт складання Присяги настроює на відповідальне ставлення до Скаутської Великої Гри. Про Пластову Присягу і Пластовий Закон читайте тут.

Патрон скаутського руху Св. Юрій Переможець.
6 травня скаути у всьому всіті відзначають День Святого Юрія. З давніх часів Юрій був покровителем лицарства і символом міцності характеру і незламності своїх переконань. Його шанували як мужнього оборонця правди і добра. Св. Юрій єдиний із всіх святих був вершником. Його шанували як мужнього оборонця правди і добра. Саме його обрали патроном скаутського руху. Св.Юрій є прообразом лицарства, а скаут – це сучасний лицар, бо він намагається жити за лицарськими законами, відстоювати мир, правду і добро.