Улад пластунів юнаків та юначок

Улад Пластунів Юнаків та Юначок - виховна спільнота пластової молоді у віці від закінчених 11-ти років до закінчених 18-ти.

Виховні клітини

Організаційна структура УПЮ подібна до новацької, з тією різницею, що замість рою - гурток, а замість гнізда - курінь. Юнацький гурток є гармонійнішою клітиною, аніж рій. У ньому відбувається головна пластова діяльність для розвитку й користі юнаків та юначок. Під час занять у гуртку юнацтво пізнає ідеали й організацію Пласту, розвивається фізично, інтелектуально, соціально та духовно. У виборі занять члени гуртка виявляють ініціативу і творчість, використовують свої таланти і зацікавлення.

Впорядником гуртка можуть бути юнак чи юначка, яким виповнилось 16 років, та які перейшли вишкіл виховників УПЮ.

Мета
Мета УПЮ - всебічне патріотичне самовиховання української молоді та членів української спільноти з виробленим пластовим світоглядом, і характеризуючи світогляд як порядок думок, дій, вироблення характеру. УПЮ - це вже справжнє пластування.

Методи та засоби виховання
Юнак є завжди свідомим учасником гри: слухняний, виконує наказ, але після виконання може обговорити його критично з тим, хто дав цей наказ. Суть у тому, щоб не було "сліпоти". Пласт допомагає юнакові мати довір`я до себе, самому відповідати за свої вчинки, брати відповідальність та ініціативу у свої руки. Членство юнаків - справа добровільна, так само добровільна і присяга.

Головні завдання самовиховання УПЮ окреслено в меті УПЮ. Програма пластових проб допомагає юнакові у його праці над собою.

Серед засобів, що застосовуються в УПЮ, виділяємо:

  • Організація гуртка: права та обов`язки пластуна в гуртку, права і обов`язки гурткових діловодів;
  • Різноманіття форм занять: сходини, ігри, мандрівки, таборування, життя серед природи, іспити вмілостей.