Українська English Deutsch Polska Русский

Провідники національних визвольних змагань 1914-1959 років

Андрусяк Василь
("Різун", "Грегіт")
Член ОУН, вояк Карпатської Січі та батальйону "Ролянд", командир Станіславського ТВ 22 "Чорний Ліс" ВО ІV УПА-Захід "Говерля", загинув у бою з рейдовою групою ВВ НКВС, посмертно підвищений до полковника УПА. Член Пласту в Снятині.
Арсенич Микола провідник Служби Безпеки ОУН, лицар Золотого Хреста заслуги УПА. Загинув у бою з відділом НКВС. Член Пласту у Стрию.
Бандера Степан Провідник ОУН (р), ідеолог Української Національної Революції, вбитий агентом КДБ. Член 5-го куреня УПЮ ім. Ярослава Осмомисла у Стрию та 2-го Куреня УСП "Загін Червоної Калини".
Бандусяк Дмитро
("Лопата")
член проводу підпілля ОУН на Закарпатті (1940-44), окружний провідник ОУН на Закарпатті (1945), загинув у бою, оточений загоном НКВС. Юнак пластового куреня при Мукачівській Торгівельній Академії на Закарпатті.
Басараб (уроджена Левицька) Ольга вояк 1-ї жіночої чоти УСС, відзначена Міжнародним Червоним Хрестом за харитативну та освітню діяльність серед українських поранених та військовополонених, член управи Українського Жіночого Союзу (Відень) та Головної управи філії Союзу Українок (Львів), активний член УВО, закатована польською поліцією у в'язниці. Член перших пластових гуртків під проводом І.Чмоли.
Білас Василь член УВО й ОУН, загинув за Україну 23 грудня 1932 у Львові з окликом на устах "Хай живе Україна!", засуджений до смертної кари польським судом за участь в акції ОУН в Городку. Член 49-го пластового юнацького куреня ім. Івана Богуна в Трускавці.
Вітовський Дмитро сотник УСС, організатор Листопадового Зриву, полковник УГА, держсекретар (міністр) військових справ ЗУНР. Виховник Пласту в Станіславі перед Першою світовою війною.
Войновський Петро голова Проводу ОУН на Буковину та Бессарабію, командир Буковинського куреня, полковник. Член 23-го Куреня УПС "Хмельниченки".
Врецьона Євген шеф Служби безпеки Карпатської Січі, член УГВР та президент її Закордонного Представництва, провідний діяч УВО-ОУН. Член Пласту у Львові, належав до 3-го Куреня УСП "Лісові Чорти".
Габрусевич Іван провідний діяч ГУДМ та СУНМ, референт Юнацтва КЕ ОУН на ЗУЗ, Крайовий Провідник ОУН на ЗУЗ, референт ідеологічного вишколу ПУН, від вересня 1941 р. - в'язень німецьких тюрем та концтаборів, помер у концтаборі Заксенхаузен. Член Пласту у Львові.
Галечко Софія хорунжа УСС, відзначилася у Карпатських боях (зима 1914-15) та боях на Маківці. Член перших пластових відділів у Львові.
Гасин Олекса
("Лицар")
Шеф Головного Військового Штабу УПА (в ранзі полковника). Загинув біля головної пошти Львова в бою з більшевиками. Член 2-го Куреня УСП "Загін Червоної Калини". Посмертно нагороджений Пластовим Золотим Хрестом і почесним ступенем Гетьманський Пластун Скоб.
Гірняк Никифор отаман УСС, комендант Коша УСС. Засновник Пласту у Тернополі, комендант Подільської пластової округи.
Грабець Омелян
("Батько")
Командир УПА-Південь. Загинув в бою з радянськими військами. Член Пласту у Празі та Галичині.
Грицай Дмитро
("Перебийніс")
магістр філософії, член ОУН, Шеф Головного Військового Штабу УПА (у ранзі генерала-хорунжого), загинув у чеській в'язниці. Член 10-го Куреня УСП "Чорноморці".
Данилишин Дмитро член УВО й ОУН, загинув за Україну 23 грудня 1932 у Львові, засуджений до смертної кари польським судом за участь в акції ОУН в Городку. Член 49-го пластового юнацького куреня ім. Івана Богуна в Трускавці.
Зарицка Катерина організатор та провідниця Українського Червоного Хреста, провідниця жіночої сітки ОУН, лицар Срібного Хреста Заслуги УПА, довголітній в'язень польських і радянських тюрем та концтаборів, дружина Михайла Сороки. Курінна 2-го куреня юначок ім. Марти Борецької у Львові.
Карачевський Осип
("Свобода")
член Військового Штабу ОУН, поручник та член Штабу Карпатської Січі, загинув у нацистському концтаборі Аушвіц (Освєнцім). Член Пласту у Стрию, член 2-го Куреня УСП "Загін Червона Калина".
Кедюлич Іван поручник та комендант Хустського Коша Карпатської Січі, провідник партизанських відділів ОУН (м) на Поділлі (1944), відтак перейшов до лав УПА, поручник УПА, начальник персонального відділу ГВШ УПА, командир 19-го ТВ "Лисоня" ВО УПА-Захід ", загинув у бою зі спецпідрозділом ВВ НКВС. Член Пласту у Перечині та Мукачеві на Закарпатті.
Климів Іван
("Легенда")
Провідник КЕ ОУН (р) на ЗУЗ, член Українського Державного Правління (1941), закатований у в'язниці гестапо. Член Пласту у Сокалі.
Колодзинський Михайло провідний діяч УВО-ОУН, полковник та начальник Штабу Карпатської Січі, керівник оборони Карпатської України, розстріляний угорцями. Член Пласту в Галичині (Коломия і Львів) та Празі.
Коссак Григорій полковник УСС, командант 3-го Корпусу УГА, викладач Школи Червоних Старшин (Харків), розстріляний органами ОДПУ СРСР. Член перших пластових відділів у Львові.
Коссак Зенон провідний діяч УВО-ОУН, бойовий референт УВО (1930-32), член КЕ ОУН, поручник та член Вужчого Штабу Карпатської Січі, ад'ютант М.Колодзинського, активний учасник оборони Карпатської України, розстріляний угорцями. Член 18-го куреня УПЮ ім. Івана Франка у Дрогобичі.
Кук Василь діяч ОУН-УПА, останній Головний Командир УПА (1950-54, у ранзі полковника). Юнак куреня ім. Івана Богуна у Золочеві.
Мирон Дмитро
("Орлик")
провідник Північної похідної групи ОУН (р), Крайовий Провідник ОУН на ОСУЗ, розстріляний гітлерівцями. Юнак Пласту у Бережанах.
Охрімович Степан провідний діяч СНУМ, Крайовий Провідник ОУН на ЗУЗ, помер від тяжкої хвороби внаслідок катувань, перенесених у польській в'язниці під час слідства про приналежність до ОУН. Член Пласту у Стрию, осавул 2-го Куреня УСП "Загін Червона Калина", редактор журналу УСП "В Дорогу".
Робітницький Володимир Крайовий Провідник ОУН (р) на ПЗУЗ. Член Пласту на Волині.
Сорока Михайло провідний член ОУН, багатолітній в'язень радянських концтаборів та ідейний патріарх українських політв'язнів, ініціатор та провідник ОУН-Північ, помер у радянському концтаборі у 1971. Член Пласту у Тернополі та Празі, редактор "Вістей СУПЕ".
Старух Ярослав
("Стяг")
Заступник Крайового Провідника і політичний референт КЕ ОУН на ПЗУЗ, секретар УЦК (1939-41), заступник міністра інформації і пропаганди УДП, член Проводу ОУН (р), Провідник ОУН (р) на Закерзонні, загинув у бою зі спецпідрозділом комуністичної Польщі. Юнак 29-го куреня ім. Павла Полуботка в Бережанах, кошовий бережанського Пласту, організатор Село-Пласту.
Степанів Олена хорунжа УСС, відзначилася у Карпатських боях (зима 1914-15) та боях на Маківці. Науковець. Член перших пластових відділів у Львові, після Першої світової війни - зв'язкова 2-го куреня юначок ім. Марти Борецької у Львові.
Сушко Роман поручник та комендант сотні УСС, співорганізатор, полковник та командир дивізії Київських Січових Стрільців, Крайовий комендант УВО, провідний діяч ОУН (м). Член перших пластових гуртків під проводом І. Чмоли.
Тершаковець Зиновій член ОУН, Командир ТВ УПА-Захід, загинув у Львові у бою з більшевиками. Юнак 7-го пластового полку ім. Князя Лева у Львові.
Франко Петро поручник і командир сотні УСС, сотник і референт летунства у НК УГА, полковник летунства Армії УНР, вчений-хімік, письменник, публіцист, загинув разом з К. Студинським у катівнях НКВС. Співзасновник Пласту та організатор пластових гуртків у Львові (1911), автор посібника "Пластові ігри та забави" (1913), провадив пластунами під час Шевченківського Здвигу Січей та Соколів (1914).
Черник Федір хорунжий та комендант відділу скорострілів УСС, сотник КСС, один з ідеологів стрілецької соборницької ідеї, загинув геройською смертю в бою з російськими добровольчими офіцерськими відділами гетьмана Скоропадського. Член перших пластових відділів у Львові (гурток І.Чмоли).
Чмола Іван четар УСС та полковник Київських Січових Стрільців, був у російському (1915-1917) та польському (1920-1922) полоні. Співзасновник Пласту та організатор пластових гуртків у Львові (1911), найвизначніший скаутмайстер Пласту у ділянці таборування, перший комендант та "душа" таборів на Соколі (1922-30), Курінний 1-го куреня УПС ім. С. Тисовського, лицар Пластового Хреста "За Значне Діло" та "Свастики Заслуги УПУ", закатований органами НКВС.
Шпонтак Іван сотник Карпатської Січі, майор УПА, командир ТВ УПА-Захід, довголітній в'язень польських тюрем. Член Пласту в Ужгороді.
Шухевич Роман провідний діяч УВО-ОУН, Головний Командир УПА (у ранзі генерала-хорунжого), Генеральний секретар УГВР. Загинув у Білогорщі під Львовом, оточений спецпідрозділом МВС СРСР. Активний член Пласту у Львові, визначний спортсмен. Член 3-го Куреня УСП "Лісові Чорти", відтак - 10-го Куреня УСП "Чорноморці". Один з засновників морського пластування. Посмертно нагороджений Пластовим Золотим Хрестом і почесним ступенем Гетьманський Пластун Скоб.
Якимчук Микола провідник ОУН Луцького району, перший командир Військової Округи "Турів" УПА-Захід. Загинув у бою з радянськими військами. Член Пласту на Волині.
Яримович Осип поручник УСС, комендант сотні УСС, загинув у бою з російськими військами. Член перших пластових частин у Львові.