Українська English Deutsch Polska Русский

Безпека на таборі

Соханівський Володимир

Безпека людей є найважливішим законом

(Із старого римського права)

Безпека - це особиста річ, і її правила кожний мусить собі усвідомити та завжди пам'ятати. Більшість нещасливих випадків ста'ться через легковажність, неуважність, самолюбство, самопевність, нетерпеливість і взагалі брак глузду.

Безпека - це особиста відповідальність, від якої ніхто не втече. Секунда неуважности маленької пташинки може коштувати їй життя, коли чигає на неї звичайний собі котик. З людьми трапляється те саме, відколи існують люди на землі. Сторожем нашої безпеки повинно бути наше повсякчасне думання, контроль молодечих спокус і спонук до бравурних, але безглуздих ризиків. Почуття меншовартости не хоче дозволити комусь обминути нас на швидкісних шляхах. Тому здоровий і розумний острах є корисний для нас перед якоюсь небезпекою. Ми сповільняємо дію, щоб роздумати про неї та зважитись, що далі робити. Треба навчитися брати різні ризики під холоднокровне міркування та взагалі навчитися бути обережним. Одночасно ми не можемо дозволити, щоб страх паралізував наші дії, бо тоді ми взагалі не змогли б рушитися з місця. Звичайно здорового глузду-розсудку вистачає, бо вщеплення почуття безпеки близько пов'язане з почуттям відповідальности за своє власне життя та життя інших доручених одиниць. Замало бо зупинитися, подивитися і наслухувати, потрібно ще й подумати.

Добра школа безпеки починається вже вдома і в таборах через звичку утримувати чистоту, порядок, де всі речі мають своє місце, стале і власне. Де нічого непотрібного немає на сходах, ніщо не висить, що вдарити могло б нас по голові, долівка чи підлога є висушена, слизькі килими усунені, бо можна впасти та зламати собі ногу чи розбити голову. Неупорядковані чи непевні електричні дроти направлені, радіо не повинно стояти близько води чи ванни, бо електрика може когось убити. Темні коридори повинні бути освітлені. Ліки та інші небезпечні хемікалії повинні бути заховані у спеціяльних замкнених місцях. Це стосується також різних інструментів, сокир і лопат та посуду під час мандрівок і таборування. Гострі речі повинні бути закриті у відповідні піхви. Нещасливі випадки трапляються частіше з тупими, ніж з гострими та упорядкованими інструментами. Не стріляй з лука чи рушниці без попереднього вивчення та засвоєння правил, де, коли і як стріляти. Навіть невинними іграшками інколи можна спричинити поважні пошкодження.

Плавання

Тому, що таборування і мандрівництво є важливою та улюбленою ділянкою пластування і рідко коли можна обійтися без уміння добре і безпечно плавати, то правила безпеки на воді кожний член Пласту повинен собі добре усвідомити і практикувати. Із статистик видно, що топляться частіше ті, хто добре вміє плавати, ніж ті, хто не плаває. Це тому, що добрі плавці є інколи запевні себе, запевні своїх здібностей і витривалости та хочуть "показатися", тому роблять непотрібні та великі ризики.

Деякі правила безпеки можна сконденсовано подати у кількох точках.

1. "Не лізь у воду, не спитавши броду". Тому варто приглянутися ближче написам, якщо такі є, про безпеку води, занечищення, ґрунт, розпитати також місцевих людей про безпеку даної води, про різні небезпечні течії, струми, які можуть бути часом скриті. Нехай добрі плавці випробують дно, щоб довідатися про різні ями, старі бляшанки чи скло і т. п.

2. Дуже важливим є позначити відповідними знаками чи видним шнурком дозволену межу для плавання. Ніхто з юнаків не сміє її переходити.

3. Ніколи не треба плавати самітньо, а слід мати із собою другу особу, яка вміє плавати. Коли одна особа йде на берег, друга повинна робити те саме без жодних виправдувань.

4. Коли здібність до плавання даного юнака не певна, йому не можна дозволяти плавати, аж коли хтось того докладно не дослідить і не упевниться, що він направду може і вміє плавати і на яку віддаль.

5. Корисно мати окремо означені місця для тих, що вміють плавати, і окремо для тих, що не вміють.

6. Юнаки повинні знати про небезпеку вдавання, що вони є в небезпеці. Коли ж хтось удає і кричить, що він у небезпеці, то його направду треба негайно забрати з води.

7. Не дозволяти йти плавати зараз після їжі, а приблизно годину пізніше.

8. Нормально вистачає півгодини перебувати у воді. Коли холодно чи вода зимна - час плавання треба відповідно скоротити. Коли гаряче і сонце сильно нагріває - є небезпека сонячного удару у воді, якщо голова не накрита.

9. Треба бути особливо обережним чи просто уникати різних приладів чи віддихових рурок, якими молоді юнаки залюбки користуються під водою. Вони інколи дають фальшиву безпеку та є досить часто причиною утоплень.

Подібна справа із плаванням човном. По-перше, треба знати воду, течії, небезпеку бурі та хвиль. Той, хто пливе човном, повинен уміти плавати та бути здібним перепливти не менше 50 ярдів, одягнений у сорочку, штани і шкарпетки. Кожна людина на човні повинна мати рятівничий пояс. Заки взагалі всідати до човна, треба переконатися, чи він міцний, не дірявий та може утриматися на поверхні, наповнений водою. Коли вживаєш мотор - то треба знати, чи він надається до даного човна, чи не є засильний або затяжкий до величини човна.

Посібник зв'язкового. - Торонто - Нью-Йорк, 1970.