Правила надання послуг з пасажирського автомобільного транспорту

Перевезення організованих груп дітей
52. Перевезення організованих груп дітей повинно здійснюватись із забезпеченням високого рівня безпеки, надійності і якості транспортного обслуговування.

53. Максимальна кількість дітей для перевезення автобусом не повинна перевищувати кількості місць для сидіння у ньому згідно з паспортом заводу-виготовлювача.

54. Організовані групи дітей повинні перевозитись дисциплінованими і досвідченими водіями, вимоги до яких встановлені Правилами дорожнього руху і які мають стаж керування транспортним засобом більше трьох років.

55. Перевезення організованих груп дітей здійснюється на підставі довгострокового договору або договору разового перевезення організованих груп дітей, зразки яких затверджуються Мінтрансом і Міносвіти.

Договір на разове перевезення організованих груп дітей укладається з перевізником у формі замовлення не пізніше ніж за 48 годин до виконання перевезень. Зміни в замовленні на перевезення організованих груп дітей повинні бути підписом уповноважених осіб.

Замовлення на перевезення організованих груп дітей від шкіл. професійно-технічних та інших навчальних закладів, позашкільних навчальних закладів, а також інших установ, підприємств і організацій приймаються перевізником за наявності у них відповідного дозволу, зразок якого затверджується Мінтрансом та Міносвіти.

56. Дозвіл на перевезення організованих груп дітей видається:
– у межах Автономної Республіки Крим. області: школам, професійно-технічним та іншим навчальним закладам - районним (міським) відділом освіти; оздоровчим закладам, туристичним фірмам та іншим установам, підприємствам і організаціям - керівниками установ, підприємств і організацій, яким вони підпорядковуються, а у випадках, передбачених законодавством, - відповідними підрозділами місцевих держадміністрацій чи профспілковими комітетами;

– за межами автономної Республіки Крим, області: школам, професійно-технічним та іншим навчальним закладам - Міносвіти Автономної Республіки Крим, обласним. Київським та Севастопольським міським управлінням освіти; оздоровчим закладам, туристичним фірмам та іншим установам. підприємствам і організаціям - керівниками установ, підприємств і організацій, яким вони підпорядковуються, а у випадках, передбачених законодавством, - відповідними підрозділами місцевих держадміністрацій чи профспілковими комітетами з обов'язковим повідомленням Державтоінспекції.  У  разі  потреби  Державтоінспекція  може забезпечити супроводження автобуса або колони атобусів за окрему плату.

57. Перевезення організованих груп дітей колоною з п'яти і більше автобусів узгоджується замовником з органами Державтоінспекції.
До перевезення організованих груп дітей замовнику і перевізнику необхідно:
а) визначити маршрут, використовуючи при цьому, як правило, дороги, якими уже здійснюються регулярні автобусні перевезення;
б) визначити зупинки автобуса:
– технологічні проміжні - одна на перші 50 кілометрів і не менше однієї - на кожні наступні 100 кілометрів маршрутів більшої довжини;
– для відпочинку - на 5 хв. через кожну годину руху і на 30 хв. через кожні 5 годин руху (допускається поєднання 30-хвилинпого відпочинку з перервою на обід);
– для приймання їжі - через 3-5 годин руху;
– для відпочинку (ночівлі);
в) скласти схему маршруту;
г) скласти розклад руху.

58. Перевезення організованих груп дітей виконуються тільки у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов.

59. Схема маршруту та розклад руху складаються в трьох примірниках, узгоджуються перевізником з відповідними органами Державтоінспекції і затверджуються замовником.

На схему маршруту наносяться ділянки доріг, населені пункти, місця концентрації дорожньо-транспортних подій, аварійно небезпечні ділянки тощо.

Один примірник схеми маршруту і розкладу руху видаються водію, інші два зберігаються у замовника та у перевізника.

60. Інформаційне забезпечення перевезень організованих груп дітей повинно бути візуальним.

Візуальна інформація на автобусі наноситься на передньому трафареті написом чорною фарбою "На замовлення", спереду і ззаду автобуса обов'язково встановлюється розпізнавальний знак "Діти":
– встановлюється розпізнавальний знак "Колона";
– вмикається ближнє світло фар;
– автобуси повинні рухатись тільки в один ряд якнайближче до правого краю проїзної частини, за винятком випадків коли вони супроводжуються транспортними засобами Державтоінспекції або служби безпеки руху Мінтрансу;
– швидкість руху колони і дистанція між автобусами встановлюються старшим колони або за режимом руху головної машини;
– колона повинна бути поділена на групи (не більше п'яти транспортних засобів у кожній), дистанція між якими повинна забезпечувати можливість обгону групи іншими транспортними засобами;
– у разі зупинки колони на дорозі на всіх автобусах вмикається аварійна сигналізація.

У салоні автобуса повинна бути інформація, яка містить позначення місць розташування аварійних виходів (через вікна, двері, люки) з зазначенням способу Їх відкриття, вогнегасника, аптечки та кнопки екстреної зупинки.
Написи можуть замінюватись відповідними символічними зображеннями.

61. У разі несприятливих метеорологічних і дорожніх умов, виходу з ладу автобуса, загрози безпеці руху, а також погіршення здоров'я водія необхідно припинити рух з повідомленням про це перевізника, який повинен вжити заходів для доставки дітей до кінцевого пункту маршруту, заміни автобуса, водія.

Обов'язки замовника

62. Замовник зобов'язаний:
– до початку перевезення скласти список групи дітей у трьох примірниках (для перевізника, замовника і керівника групи);
– допускати до поїздки дітей, які зазначені у списках і які не мають протипоказань для далеких переїздів за станом здоров'я;
– призначити на кожні десять дітей керівника групи, відповідального за супроводження дітей під час поїздки, а на групу дітей, яка складається із тридцяти чоловік, ще й медичного працівника та провести інструктаж про правила поведінки і техніки безпеки.
– 

Обов'язки керівника групи

63. Керівник групи зобов'язаний:
– провести бесіду з дітьми, ознайомити їх з правилами поведінки і техніки безпеки під час поїздки;
– забезпечувати додержання належного порядку дітьми під час руху (діти повинні сидіти на призначених для цього місцях), а також під час посадки (висадки) з автобуса;
– здійснювати посадку (висадку) дітей після зупинки автобуса тільки з посадочного майданчика, а у разі його відсутності - з тротуару або узбіччя, якщо це неможливо - з крайньої смуги проїзної частини (але не з боку суміжної смуги для руху), за умови, що це буде безпечно і не створить перешкод іншим учасникам руху, а також працюватиме аварійна
світлова сигналізація:
– проходити з організованою групою дітей тільки тротуарами та пішохідними доріжками, а у разі їх відсутності - краєм проїзної частини дороги назустріч руху транспортних засобів і тільки у світлу пору доби;
– після надання транспортної послуги підписати подорожній лист, замовлення на перевезення, зазначивши пройдений шлях, час початку та закінчення роботи, а у разі зміни розкладу руху - її причину.