Вибір намету

 1. Вступ
 2. Конструкція
 3. Матерія
 4. Каркаси
 5. Кілки
 6. Особливості пошиття
1. Вступ
Основні вимоги до наметів сформувались ще за часів Олександра Македонського: водостійкість, мала маса, простота встановлення. В залежності від призначення намету можна міняти місцями пріоритетність цих основних показників.
Проблеми, які виникають із погано підібраними наметами:
 • Великий об'єм. Коли люди ідуть в мандрівку, намет майже неможливо помістити в наплічник, або прикріпити десь ззовні. Єдиним хорошим варіантом є розкладання намету на частини (тент, середина, альпенштоки, кілки) і розфасовування по декількох наплічниках. Іншими варіантами є покидання намету напризволяще (шкода намету), спроба знайти транспорт, який довезе намет до наступного місця ночівлі (зайві витрати), або обмінятись вмістимим наплічника із людиною, в якої об'єм наплічника більший, з чого виникає наступна проблема.
 • Велика маса. Тепер розжовую. Зрозуміло, що під час мандрівок потрібно вибирати особистий виряд з якнайменшою масою. А при великій масі намету ще складати в наплічник якісь консерви, або щось в тому стилі, буде дуже складно. Тобто коли маса одного наплічника буде відрізнятись від маси іншого наплічника, а власники наплічників будуть мати приблизно однакові фізичні дані, то буде спостерігатись відставання. Можна спробувати розкласти вмістиме наплічників порівну, але в мандрівку в більшості випадків ідеться для милування краєвидами, або для досягнення вершини, а не для насолоди тягнення на своєму горбі купу причандалля.
 • Водопроникність. Коли іде дощ, то вже звичною справою для людей із досвідом стала обережність. Правило "не доторкатись до стелі" одне з найважливіших при знаходженні в наметі без тенту. Але тоді виникає проблема комфорту, до того ж, коли в намет забилось явно забагато народу. І дуже неприємно, коли вода починає зі стелі накрапати на спальник, або із підлоги підступно підкрадатись і намочувати поскладані в куточку речі.
 • Складність конструкції. Варто просто уявити ситуацію, коли група людей дійшла до місця призначення і тут раптово починається злива. Звичайно, виникає потреба на протязі лічених хвилин поставити намет. І тут береться складений намет, витрясається його з чохла, і виявляється, що в середині є купа різних штучок-дрючок, які замисловатим способом і фізичними зусиллями необхідно зібрати в одне ціле. Або купа різної довжини трубок, з якими необхідно зметикувати і зробити з них три альпенштоки.
 • Слабкість конструкції. Реальними є проблеми доштуковування порваних шнурків, причіпляння до дна намету різних шматок або шнурків (свого часу відірваних), в які необхідно загнати кілок, ламання каркасу намету, … .
 • Погана вентиляція. Напевно багатьом відома проблема літньої спеки, коли залізти і всидіти в наметі протягом 5 хв. це мука. Або прокинувшись зранку, відчути, що спальник надто вологий, а на стелі конденсувалась вода.
 • Погана вітростійкість. Ця проблема дає чути про себе, коли поставити намет на сильно обвітрюваній поверхні. Це може бути незахищена лісом, або скелями вершина хребта, велике поле, … . В тому випадку вночі буде дуже важко зігрітись.

2. Конструкція До зовсім недавнього часу було всього дві основних конструкції (вигляд ззовні) наметів. Це будиночки і їжачки (мають багато інших назв). Зараз з'явилося багато інших нових конструкцій. Деякі з них пробують розрекламувати, як надзручні, супервітростійкі, … . Деякі з них справді такими є. Ваше завдання при виборі спробувати максимально проаналізувати об'єктивність такого опису, не звертаючи уваги на колір, дивну форму і т.д. . Але про ці два основних види можна написати вже зараз.
Будиночки. Донедавна в нашій країні це була єдина розповсюджена конструкція наметів. Існують старі моделі, виготовлені ще в СРСР, які не мають ззовні тенту. І існують новіші, в яких поверх основної конструкції намету мають ще й тент. Перевага будиночку в цілому - в такому наметі поміщається більше людей, аніж в їжачку. Недоліки: Альпенштоки, як правило, займають багато місця і важкі. Потрібно багато кілків для розтягнення намету.
Їжачки. Новіша конструкція наметів, які в даний момент вже можна купити майже в будь-якому магазині із спортивними причандаллями. Також бувають одношарові і двошарові, тобто без тенту і з тентом. Переваги: краще витримують вітрові навантаження, не потребують вганяння багатьох кілків в землю (в скрутній ситуації кілки взагалі можна не використовувати), мають меншу кількість плоских ділянок "стелі" (що забезпечує кращу водостійкість).
З тентом чи без нього?
Якщо спробувати осягнути суть тенту, то звичайно можна побачити деякі переваги: влітку прохолодніше, зимою тепліше, менше конденсується волога. Недолік - зайва вага. Зовнішній тент служить для затримування атмосферних опадів, простір між ним і внутрішнім наметом служить для відведення конденсату води, який утворюється в наслідок дихання. Дуже важливо, щоб тент не притулявся до внутрішнього намету.

При виборі величини намету орієнтуватись на назву, напр. 2-місна чи 4-місна, не вартує. Скільки осіб там може переночувати простіше визначити, оцінивши розмір підлоги. Для комфортної ночівлі досить 60 см в ширину і 200 в довжину. Але якщо ви будете подорожувати поблизу населених пунктів, врахуйте, що всі речі краще на ніч заносити в намет, а це буде займати ще одне спальне місце.

Існує ще декілька нюансів, що відрізняють продуману конструкцію намету, наприклад, влаштування входу. Найбільш простий у виготовленні і довговічний тубус ("рукав"), але користатися ним незручно. Раніше більшість саморобних наметів забезпечувалося саме таким входом, але тепер тубус залишився тільки в зимових, "арктичних" моделях, де існує ризик обмерзання замка "блискавки" і потрібно забезпечити мінімальні щілини між людиною, що влазить у намет, і тканиною намету - щоб в середину влетіло якнайменше снігу.

3. Матерія
Звичайно, можна описати матерію, яка використовувалась при виготовленні намету таким чином: "а-а-а, така во зелена шмата, нє, троха товстіша". На справді вона відіграє значно важливішу роль. Спробую описати основні і найчастіше вживані види матерії.
Виробники матерії для опису використовують різні назви: Nylon, Nylon Taffeta, Капрон, Polyester, Poly Taffeta, Лавсан, … . Реально все не так складно.
Тенти. Для виробництва тентів наметів виробники використовують тканини на основі поліамідних, поліефірних волокон і іноді суміші тканин (бавовна + поліамід). Капрон, Nylon, Nylon Taffeta - тканини з поліамідних волокон, а Polyester, Poly Taffeta, Лавсан - з поліефірних.
Поліамідні волокна відрізняються високою міцністю, легкістю, стійкістю до стирання і низкою ціною. До мінусів цих тканин відносять високе розтягання при намоканні і низькій стійкості до впливу ультрафіолетового випромінювання (поліамідні волокна мають особливість під дією ультрафіолету втрачати до 40% міцності в рік).
Поліефірні волокна володіють усіма позитивними властивостями поліамідних волокон, зазначеними вище, і позбавлені їхніх головних недоліків. Поліефірні волокна практично не розтягуються при намоканні, відрізняються підвищеною стійкістю до ультрафіолету, а також більш високою міцністю, у порівнянні з поліамідними волокнами, але за це потрібно платити - тканини з поліефірних волокон значно дорожчі.

Також в описах тканин зустрічаються позначення 175t - 250t - це так називаний "текс" тканини: чим більше цифра тим тканина товща і надійніша, але, при цьому, збільшується її вага.
Позначення Ripstop вказує на застосування спеціального плетення, при якому тканину підсилюють застосуванням більш товстої і міцної нитки. Ця нитка утворює на поверхні тканини малюнок із квадратів, чи прямокутників ромбів, і таке плетиво дозволяє при мінімальній вазі створити тканину з високою міцністю і стійкістю до розривів.

Однією з головних характеристик тканини для тенту намету є її водостійкість. Водостійкість вимірюється, як висота водяного стовпа в міліметрах, при якому тканина не промокає. Відповідно до стандарту DIN, водонепроникною вважаються тканини з водостійкістю більш 2000 мм. Тканини з водостійкістю більш 1000 мм називаються тканинами "з водовідштовхувальним покриттям".
Існують тканини з водостійкістю 6000 і навіть 10 000 мм. Вони, найчастіше, застосовуються для виготовлення підлоги в наметі. При невеликій його площі не на стільки важливою є велика вага тканини, у порівнянні з високою водостійкістю і стійкістю до стирання.
Водостійке покриття тканин звичайно виконується з поліуретану PU, але деякі фірми використовують і тканини з іншим покриттям. Фірма The North Fасе, наприклад, використовує тканину з покриттям Silicon, покриття якої відрізняється меншою вагою при високій водостійкості і стійкості до погодних умов і ультрафіолетового випромінювання, але при усіх своїх позитивних властивостях такі тканини майже вдвічі дорожче звичайних, що не на краще позначається на ціні намету.

Важливим в оцінці якості тканини є наявність на зовнішній стороні тканини спеціального водовідштовхувального покриття. В описі, воно звичайно позначається WR і служить для зменшення намокання тканини. При наявності такого покриття, краплі води скочуються з тканини, а не всмоктуються, що поліпшує її водостійкість і дозволяє зберегти мінімальну вагу намету навіть при мокрому тенті.

Внутрішні намети. Для внутрішнього намету найкраще підходять поліамідні тканини тексом близько 190t, плетивом Ripstop, і водовідштовхувальним просоченням WR, що не перешкоджає "диханню" тканини, але утримує краплі конденсату, що можуть накрапати з внутрішньої сторони тенту. Намети, в яких використовуються змішані тканини, відрізняються великою вагою і при намоканні всмоктують велику кількість води. Такі намети не придатні для експлуатації в складних погодних умовах і більше підходять для відпочинку на пляжі.

Дно. Матеріал дна намету добре характеризує "цільову групу", тобто відповідає на запитання: для кого зроблена цей намет. Наприклад, якщо намет розрахований на застосування в потужних мандрівках, правильним буде вибрати намет із дном з легкої і міцної поліамідної чи поліефірної тканини з водостійкістю 3000-10000 мм. А якщо ж намет буде використовуватися, як кемпінговий, для матрацництва, або стаціонарного табору, то можна вибрати намет із дном із надміцного, армованого поліетилену P.E. SHEET 10X10. Ця тканина абсолютно не промокає і відрізняється високою міцністю і стійкістю до стирання. Додатковим плюсом є вдвічі менша ціна, у порівнянні з тканиною для спортивних наметів. З мінусів можна відзначити високу твердість і підвищену вагу. Більша, ніж в інших тканин твердість приводить до збільшення розміру намету в упакуванні. Така тканина особливо підходить для використання у великих наметах, в яких часто ходять ногами, а не лазять рачки.

Вентиляційна сітка. Також дуже важливо звернути увагу на москітні сітки. Досить часто трапляється, що в дешевих наметах москітні сітки розраховані, скоріше, на африканського москіта, а не карпатську мошку, що вільно пролітає крізь неї в обидва боки.

4. Каркаси
Каркаси бувають внутрішні і зовнішні, тобто можуть знаходитись під тентом, або зовні. В умовах сильного вітру зручніше ставити намет із зовнішнім каркасом. Влаштовано це так: по гранях намету пришиті спеціальні гумки, вони перекидаються через дугу каркаса одним швидким рухом і фіксуються на гачку на тих самих гранях, або приліплюються "липучками".
Слід відразу зауважити: Вуглепластик - дуже дорогий матеріал і боїться ударів, тому каркаси з нього не роблять.
Каркаси бувають алюмінієві, зі сплавів алюмінію різних марок і склопластикові, що часто фарбують у чорний колір (тому їх часто помилково і називають - "вуглепластик").
Основними критеріями для вибору каркаса є: вага, твердість, пружність, міцність і ціна. З алюмінієвих каркасів поширені каркаси зі сплаву 7001, 7071, 6063 - їхні характеристики дуже схожі. Усі вони відрізняються низькою вагою, високою твердістю і пружністю (майже не мають залишкових деформацій), дуже міцні, але мають високу ціну - приблизно 4 у.о. за метр.
Склопластикові каркаси відрізняються більш ніж удвічі більшою вагою, великою твердістю і пружністю (абсолютно не мають залишкових деформацій), середньою міцністю (бояться сильних ударів, у результаті яких тріскаються уздовж) і мають низьку ціну - $1,5 за метр.
Ці розходження і визначають область застосування різних каркасів: для змістовного лазіння по горах і екстремальних умов експлуатації - алюміній; для матрацництва, стаціонарних таборів і дешевих наметів - склопластик.

5. Кілки
Кілки, як правило бувають двох типів: дроти і площини, вигнуті або вилиті певним чином. Дроти можуть бути загострені, або тупі на одному кінці і вигнуті у формі гачка на другому кінці. Інший тип, це коли по всій довжині кілок творить форму прямого кута, або півкола. На одному кінці загострений, а на другому або вирізана певна частина, щоб утворити виступ, або також вигнута, для фіксації шнура. Вони мають свої переваги і недоліки. Дроти краще і легше заганяти в твердий ґрунт, і легше вирівнювати. Кілки іншого типу краще тримаються в піску і менше піддаються згинанню.

6. Особливості пошиття
Добре пошиті намети мають наступні ознаки:

 • підсилені кордурою, або іншою щільною тканиною куточки з вшитими силовими швами-відтягненнями (петлями). Силовий шов відрізнити дуже просто: звичайно він виглядає як хрест, або буква "Z", причому прошитий кілька разів майже по тому самому місцю. Порушенням технології є виконання такого шва "дірочка в дірочку" або "рядок у рядок", оскільки відбувається надсічка тканини по шву і створюється передумова для відриву тканини.
 • крок прошиття не більше 3-х мм. - різні прибамбаси типу кишень, тасьми під стелею для підвіски ламп і сушіння речей, дубльований антикомариною сіткою вхід, а іноді і два.
 • дубльовані (посилені) тасьмою шви, або подвійні шви, називані в побуті "в замок" і "білизняним"
 • усі вільні краї повинні бути підрубані
 • посилений щільною тканиною люверс для встановлення на стійку
 • схили намету, розміщені під кутом 45 +-5 градусів.
 • вологозахисне дно з посиленими відтягненнями
 • відтягнення виконані з тасьми (стропи), подібної тієї, що ставлять на стяжки рюкзака.
 • силові шви виконані лавсановими нитками. Інші (навіть капрон і ЛХ) гниють при тривалому намоканні.
 • Шви на тенті і на дні намету повинні бути проклеєні спеціальною пластиковою смужкою.
Склав до купи і узагальнив ст. пл. Максим Залецький