Українська English Deutsch Polska Русский

Піонірська майстерність

-= Нагору =-  Базові поняття  Зв'язування линв  Петлі
 Прив'язування  Спеціальні вузли  В'язання  Піонірська майстерність


Забезпечення линв

Важливо вміти забезпечити линву від розпускання, оскільки в іншому випадку линва зменшуватиметься в довжині і розпущений кінець заважатиме в роботі.

Забезпечення синтетичних линв

Для забезпечення плетеної синтетичної линви спочатку обпалюємо її на відстані 1-2 см від того місця, де линва ще не розпустилась. Тоді по місцю обпалювання розрізаємо і остаточно заплавлюєм кінець. Прослідкуйте, щоб цей кінець не перебільшував в розмірах саму линву, оскільки потім він заважатиме в роботі. Для цього під час першого обпалювання тримайте линву під натягом.

Забезпечення крученої синтетичної линви робиться так само, як і для плетеної, проте перед першим обпалюванням туго накладіть стрічку, а при її відсутності зав'яжіть простий вузол. Це не дозволить линві розплестись.

Для забезпечення синтетичних линв також можна використати марки, проте обпалювання є легшим і надійнішим способом.

Забезпечення линв з натуральних волокон (маркування)

Линви з натуральних волокон розпускаються легше і швидше, аніж синтетичні, тому вони потребують забезпечення в першу чергу . Обпалювання до натуральних линв не підходить, тому використовуємо маркування.

Марки використовуються як найнадійніше забезпечення кінців натуральних линв.

Довжина марки мусить відповідати одному діаметру линви. На кінці, які часто знаходяться в роботі, накладаємо дві марки, при чому відстань між ними - не менше одного діаметра линви.

Хорошим матеріалом для марок служить навощена кручена синтетична нитка. Воском її натирають для того, щоб марка отримала надійніше зчеплення з линвою і не зісковзувала.

Проста марка. Корінний кінець вкладаємо вздовж линви, а поверх нього ходовим кінцем туго накладаємо шлаги. Кілька останніх шлагів обтягуємо після того, як під них пропустим ходовий кінець.

Інший варіант простої марки (корінний кінець вкладаємо петлею, всі шлаги накладаємо щільно, ходовий кінець пропихаємо в петлю і, потягнувши за корінний кінець, затягуємо петлю під шлаги. Вільні кінці обрізаємо.

Марка вітрильника. Її ще називають маркою вітрильного майстра. Вона не так надійна, як прошивна, проте може успішно замінити її.

На одне пасмо ледь розпущеної линви накидується петля з нитки і затискається між двома іншими пасмами. Тоді пасма міцно скручують і ходовим кінцем накладають щільні шлаги. Корінний кінець при цьому затиснутий і виступає з?поміж пасем назовні. Коли накинуто останній шлаг, петлю, сформовану на початку роботи, накидують на верхню частину того пасма, навколо якого вона була зроблена. Обтягнувши петлю, корінний кінець заводять між ще не розділені ниткою пасма і зв'язують з ходовим прямим вузлом.

Бухтування линв

Линва, правильно складена в бухту, не тільки буде компактною, але й не замотається і не скрутиться, що дозволить легко і швидко її розмотати.

Сплетні

Сплетні використовуються як найнадійніше з'єднання кінців кручених линв. Виконання сплетнів вимагає навичок та терпіння, але результат цього вартий.

Короткий сплетень

Англ.н. - short splice.

Найміцніше з'єднання двох кінців. Діаметр короткого сплетня перебільшує діаметр линви, що деколи може заважати в роботі.

Розпускаємо кінці линви і суміщаємо їх якомога ближче одне до одного. При цьому кінці кожної прядки забезпечуємо стягуючим вузлом, оскільки вони можуть розпуститись. Сумістивши кінці, прихоплюємо прядки однієї линви до другої линви. Тоді одну з вільних прядок пробиваємо через найближчу прядку зустрічної линви під її сусідню прядку проти звивки линви. Дві наступні пробиваємо таким самим способом, тобто "через одну під одну".

Зробивши перші пробивки, звільняємо прихоплені прядки і повторюємо ту ж процедуру, знову ж таки проти звивки.

Далі, вже не прихоплюючи прядок, робимо ще кілька пробивок. Закінчивши, вільні кінці обрізуємо, трохи відступивши від сплетня, щоб вони не вискочили під навантаженням.

Забезпечуємо або короткими марками на кожній з прядок, або по одній великій марці через всі три прядки. Для більшої надійності слід обстукати сплетень твердим предметом (молоток, мушкель, сокира).

Лонгосплетень (довгий сплетень)

Англ.н. - long splice.

На відміну від короткого сплетня, він майже не змінює діаметра линви, якщо виконаний по правилах, хоча дещо помітніше зменшує міцність линви. Проте цей недолік настільки незначний, що ним можна знехтувати.

Кожну з линв розпускаємо на значну довжину (приблизно 10 шлагів) і суміщаємо кінці, як і в короткому сплетні. Далі одну з прядок на будь-якій линві виплітаємо приблизно ще на 6 шлагів і на її місце вплітаємо ту прядку іншої линви, яка найкраще "вписується" замість неї.

Найкраще це робити так: одну прядку виплітаємо на один шлаг і відразу замість неї вплітаємо другу.

В такий спосіб одну пару прядок пускаємо в один бік, другу пару - в інший, а третю просто залишаємо в центрі. Всі три пари зв'язуємо простим вузлом, а вільні кінці обрізуємо на однакову довжину, вирізаємо з них половину каболок, а самі кінці, скрутивши в напрямку власної звивки, пробиваємо кілька разів під прядки проти звивки линви "через одну під одну" (як і в короткому сплетні).

На закінчення обстукуємо.

Огон

Англ.н. - eye splice.

Застосовуємо огон тоді, коли потрібно зробити на кінці линви петлю, яка матиме постійне використання.

Кінці линви розпускаємо з розрахунком на кілька пробивок, а прядки забезпечуємо марками чи стягуючими вузлами.

Сформувавши огон необхідної величини, середню прядку пробиваємо під найближчу прядку корінної частини линви в напрямку проти звивки. В такий самий спосіб пробиваємо ліву прядку. Тоді, перевернувши огон, пробиваємо третю прядку під ще не задіяну прядку корінної частини на тому ж рівні, що й перші дві. Слід зауважити, що третя прядка також пробивається проти звивки, хоча її приходиться розвернути проти осі, щоб правильно виконати пробивку.

Кожну прядку пробиваємо ще тричі "через одну під одну". Кінці обрізуємо, дешо відступивши. Як і сплетні, огон закінчуємо обстукуванням.

Трап

В такий спосіб можна виготовити досить зручний підвісний трап. В складеному вигляді він не займає багато місця. З 12 м линви діаметром 12-14 мм отримується трап довжиною 2 м.