Українська English Deutsch Polska Русский

Любомир Романків

Любомир РоманківЛюбомир Романків – Начальний пластун із 1997 року, провідний науковець компанії IBM в галузі комп'ютерних технологій, винахідник процесів будови індуктивних і магніто-опірних мікроголовок для запису інформації, що уможливили появу "твердих дисків" та персональних комп'ютерів, автор і співавтор більш як 50 патентів.

Народився 17 квітня 1931 в містечку Жовква, Львівської області.

Живе в містечку Браєркліф Манор, штат Нью Йорк. Член НТШ, Академії інженерних наук ІВМ та Академії інженерних наук України. Нагороджений високими відзнаками американських наукових товариств. Діяч українських студентських та громадських організацій діаспори, член президії СКВУ.

Активний діяч Пласту, був Головою ГПБ і ГПР, зараз є Начальним Пластуном, всебічно сприяє розбудові Пласту в Україні. Член 29-го Куреня УПС "Сіроманці". Нагороджений вищими пластовими відзначеннями.

Пластове життя і діяльність

Член ВСУМ у Львові в 1943-44 роках.
Став членом Пласту в 1946-му році в Берхтесгадені, Німеччина. І-ша проба й присяга.
1947-48 - II і III проби - Мюнхен-Фрайман, Німеччина.
Гуртковий, кур. провід 1948-57 - Співорганізатор станиці Едмонтон, виховник, зв'язковий, гніздовий, кошовий, станичний. Ініціятор купна пл. дому.
1958-61 - Юнацький виховник в Бостоні, кошовий.
1965-77 - 2-ий заступник Голови КПС та секретар КПС в ЗСА.
1978-84 - Голова ГПБ; ступінь сен. керівництва; засновник Фонду Дрота. Ініціятор ЮМПЗ-82 в Европі.
1987-94 - Голова ГПРади. Ініціятор переговорів із Скавтовим бюром в Женеві про приняття Пласту до Світового Скавтінґу.
Як Голова ГПР взяв участь в перших 4-ох З'їздах Пласту в Україні й допомагав унапрямлювати пластову працю.
1994 - Заступник Голови ГПБ для зв'язку зі Скавтовим Бюром. Разом з делегацією України брав участь у 18-му Світовому Джемборі. Репрезентував Пласт у розмовах із Скавтовим Бюром.
10 cерпня 1997 р. на пластовій г. Сокіл відбувся Ювілейний Збір до 85-ти ліття Пластової Присяги. На Ювілейному Зборі було проведено святкове заприсяження Начального Пластуна Л.Романківа, СМ. Очевидцями цієї події стали понад 1000 пластунів і пластунок.

А передував інавгурації виборчий процес. Виборча комісія подала на голосування членству Пласту прізвища 5 пластунів/-ок, які кандидували на пост НП. Це були: Л.Романків, О.Гаврилюк, М.Лабунька, О.Кузьмович, Я.Пришляк. В результаті голосування, у першому раунді жоден з кандидатів не здобув необхідних 50%+1 голосів – з огляду на це було проведено другий раунд голосування. 6 травня 1997 р., на день Патрона Пласту Святого Юрія, Головна Пластова Рада і Виборча комісія повідомили, що “у висліді всепластового голосування Начальним Пластуном обрано пл. сен. кер. Любомира Романківа, СМ”.

В 2003 р. закінчилася перша каденція Начального Пластуна, постало питання про чергові вибори. Було отримано дві номінації кандидатів на Начального Пластуна. З них тільки один погодився кандидувати на найближчу каденцію – Л. Романків. З уваги на відсутність інших кандидатів, відпала потреба проводити всепластове голосування.

Тому, 25 квітня 2003 р. Головна Пластова Рада й Виборча комісія проголосили, що Начальним Пластуном на наступну 6-річну каденцію залишається пл.сен.кер. Любомир Романків, СМ. Урочисте заприсяження Начального Пластуна відбулося під час 15-их Зборів КУПО, 31.Х.2003 р. у Києві.

Повноваження Начального Пластуна визначаються Грамотою про Начального Пластуна, яка є інтегральною частиною Статуту КУПО. Десятирічна праця Л. Романківа на посту НП є колосальною і потребує окремого дослідження з історії Пласту. Створений ним Фонд Начального Пластуна підтримав велику кількість проектів з розвитку організації в Україні. 

26 жовтня 2009 року Комісія з вибору Начального пластуна оголосила про обрання Л. Романків втретє Начальним пластуном.

Пластові відзначення: III, II і І юнацькі; III й II старшопластунські; св. Юрій в Сріблі та в Золоті.

Візія Пласту в майбутньому

Пласт — це одна сильна "Національна Організація Скавтів України — Пласт", яка під одним статутом охоплює усіх пластунів і скавтів України і в якій мають місце Пластові Організації діяспори. Вони усі є повязані ГПБ, ГПР і активно співпрацюють. Пласт є членом Світового Скавтового Руху, в якому гідно репрезентує Україну. Опираючись на Трьох Головних Обов'язках Пластуна, Пл. Законі, методах самовиховання і 85-літній традиції, Пласт виховує нових взірцевих громадян України, провідників державного, професійного й громадського життя, на підставі чесної гри та позитивного підходу до розв'язки проблем. Що може дати Кандидат Пластові: Дбатиме про ідейну й устроєву єдність, спільні цілі й високий рівень Пласту, його безперервну дію та збереження традицій в Україні й діяспорі. Через обмін пластунів, думок і досвіду між Україною і діяспорою, заохочуватиме діяспору до передавання традицій і способу думання західного світу в Україну та до черпання сили й надхнення з України. Надальше вдержуватиме зв'язок між Скавтовим Бюром в Женеві, Пластом і урядом України, щоби Пласт якнайскоріше став членом Світового Скавтінґу. Сповнятиме гідно, чесно й совісно функції Начального Пластуна та берегтиме Пластову Ідею і Пластовий Закон, щоби Пласт був провідною молодечою організацією в Україні й в діяспорі, та взірцевою скавтовою організацією в світі.

Громадська Діальність:

Організатор і Голова студентських товариств в Едмонтоні й Бостоні. Організатор і провідник укр. радіопрограми в Едмонтоні. Зорганізував акредитовані курси укр. культури в Мерсі Каледж, Н.Й. Член Президії СКВУ, голова Комітету Української Молоді при СКВУ. Член управи НТШ в ЗСА.

Професійна Діальність

Доктор металюргії і матеріалів (МІТ - 1962). Інженер хімії (1955). Голова Центру Електрохімічної Технологи і Мікроструктур в Дослідчому Інст. Т. Дж. Ватсона фірми "ІВМ". Винахідник процесів будови індуктивних і магнето-опірних мікроголовок для записування інформації (уможливило "тверді диски" та особисті компютери). Автор і співавтор 50 патентів, 130 наукових статей. Член Академії Наук "ІВМ", та Академії Інж. Наук України. Одержав золоті медалі Електрохімічного Товариства ЗСА, "ІЕЕЕ", медалю Перкіна (найвище відзначення хім. індустрії ЗСА). Вичислений в "Хто є хто в науковому світі" та в "Хто є хто в Америці".

 Зібрав і узагальнив: Ярема Дух