Українська English Deutsch Polska Русский

Прив'язування линв

-= Нагору =-  Базові поняття  Зв'язування линв  Петлі
 Прив'язування  Спеціальні вузли  В'язання  Піонірська майстерність


Пруський вузол (прусик)

Англ.н. - prussik knot, інша назва - схоплюючий вузол.

Коли в'яжеться по одному шлагу з кожного боку, то такий вузол використовується для прив'язування линви до якогось предмету (кільце, палка тощо).

Кориснішим є пруський вузол з двома шлагами по обидва боки (див. рис.). Широкого використання він набув в альпіністиці: його в'яжуть для страховки на основі. Прусик дозволяє легко переміщуватись вздовж основи, але міцно фіксується при збільшенні навантаження.

Важливо прослідкувати, щоб не було перекосу чи перехресного накладання шлагів, оскільки стягуючий ефект різко зменшується, і вузол повільно сповзатиме вздовж основи.

Правильно зав'язаний, зафіксується в обидва боки.

В'язати можна як одним кінцем, так і петлею.

Увага! Абсолютно надійним прусик буде тоді, коли діаметр линви, якою його в'яжемо, становитиме близько 45% діаметра основи.


Стремено

Пл.н. - піонірський, англ.н. - clove hitch, рос.н. - выбленочный.

Коли потрібно надійно зафіксувати линву на будь-якому предметі, використовуємо цей вузол. Ефективний тоді, коли зусилля направлене перпендикулярно до предмета. Якщо ж зусилля направлене не перпендикулярно, використовувати його не рекомендується.

Стременом починаємо в'язання, ним і закінчуємо. Для надійної фіксації на предметі в'яжемо простий вузол чи вісімку (в якості контрольки) на ходовому кінці, а корінним затягуємо сам вузол.

В'язати можна кількома способами: одним кінцем, складуванням петель, накидуванням на предмет.

Удавка

Пл.н. - теслярський, англ.н. - timber hitch.

Жоден вузол не використовують так часто, коли потрібно швидко і надійно затягнути линву на колоді. Під навантаженням не зісковзне з предмета, якщо дати достатню кількість шлагів. Щоб удавка рівно втримувала предмет, який піднімаємо, не даючи йому "гуляти", ближче до кінця цього предмета за напрямком тяги накладаємо півштик.

Легко розв'язується після будь-якого навантаження.

Стягуюча вісімка (купецький)
Стягуючий вузол
Штик
Штик з двома шлагами
Морський вузол (морський штик)
Затисний вузол
Рибальський вузол
Карабінний прусик (вузол Бахмана)
Засувний вузол
Піратський вузол